Podvodem až do Premier League. Příběh o tom, jak se amatér ze Senegalu stal nejhorším hráčem v historii soutěže – SportyŽivě

Podvodem až do Premier League. Příběh o tom, jak se amatér ze Senegalu stal nejhorším hráčem v historii soutěže

Jasně vévodí žebříčku nejhorších hráčů, kteří kdy zasáhli do utkání anglické Premier League a jeho příběh dodnes udivuje.

i Zdroj fotografie: Southampton FC
                   

Rodák ze senegalského Dakaru měl odmalička, stejně jako řada dětí, jediný velký sen. Chtěl se stát profesionálním fotbalistou a byl ochoten pro to udělat všechno. Ve svých jednatřiceti to však Ali Dia dotáhnul pouze do regionálních soutěží v Německu a ve Francii a nedařilo se mi ani při působení v anglické osmé nejvyšší soutěži, kde si připsal jediné střídání za celek Blyth Spartans.
Vedení anglického celku však nadále se službami zkušeného Senegalce nepočítalo a ten se odhodlal k riskantnímu kroku. Spolu se svým kamarádem vymysleli plán, jak Diu dostat do prvoligového Southamptonu, který tehdy bojoval o udržení v soutěži. Stačil jeden telefonát tehdejšímu trenérovi Graeme Sounessovi a mělo být hotovo.


i

V hovoru se Diův spolužák z univerzity představil jako liberijský kanonýr George Weah, který měl tehdy za sebou úspěšné angažmá v Paris Saint-Germain a sbíral trofeje za italský AC Milán. Nastínil, že Dia je jeho bratrancem, který taktéž nastupoval za celek z Paříže, má za sebou třináct reprezentačních startů a aktuálně hledá nové angažmá. A bylo. Souness nabídnul neznámému hráči měsíční smlouvu a ten o několik dní později přijel na The Dell.

Pomohla i náhoda

Po několika tréninkových jednotkách se trenérský štáb rozhodnul Diovi dát šanci v přípravném utkání rezervního týmu proti Arsenalu, jenže utkání muselo být kvůli podmáčenému hřišti zrušeno. Dia byl proto nominován do utkání nejvyšší soutěže proti Leedsu United a ve 32. minutě se skutečně po zranění Matta Le Tissiera dostal na hřiště.


iZdroj fotografie: Southampton FC

Jednatřicetiletý amatér ze Senegalu, který se neprosadil ani v osmé anglické nejvyšší soutěži, najednou zasáhnul do utkání jedné z nejlepších soutěží světa. Obraz Diovy hry nejlépe demonstruje komentář samotného Le Tissiera, který komentoval jeho výkon jako ostudný. „Běhal na hřišti asi tak jako Bambi na ledě. Bylo trapné to vůbec sledovat,“ prohlásil a za pravdu mu dal i trenér Souness.

Ten se pět minut před koncem rozhodnul střídajícího Aliho Diu raději stáhnout ze hřiště a po dvou týdnech ukončit jeho měsíční smlouvu v Southamptonu. Fotbalový podvodník se poté přesunul do anglické šesté nejvyšší soutěže a o rok později ukončil kariéru. Přesto jeho příběh zůstává fascinujícím příkladem toho, jak probíhaly fotbalové přestupy před nástupem informačních technologií.

Zdroj: BBC, B/R

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
Místa v autě, ze kterých se dá udělat neodhalitelná skrýš na cokoliv. Nenajdou je zloději, celníci ani spolujezdci
ArmádníZpravodaj.cz
Pobřežní strážce s nasazením života zachránil námořní základnu
Události247.cz
Muž chtěl u očkování obalamutit zdravotníky, ale nepřišel si na ně. Co přesně se stalo?
VědaŽivě.cz
Biohacker si do těla vpravil svoje kmenové buňky. Cílem však nebylo prodloužení života, ale hlavní mužské zbraně