Na scéně je podezření z ovlivnění zápasu ve fotbalové lize. Favoritovi na titul hrozí odečtení 20 bodů

Českým fotbalem znovu hýbe nepříjemná aféra. Klubu aspirujícímu na titul v lize hrozí vysoké tresty kvůli podezření z úplatkářství. Vyšetřování už běží, nyní začaly výslechy.

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

O ligovém zápase z dubna 2019 už se mluví hodně dlouho. Panuje podezření, že si v něm Slavia skrze vliv mocného vládce českého fotbalu Romana Berbra mohla pomoci k vítězství v utkání s Olomoucí (2:1). Teď je tenhle případ znovu na scéně. Etická komise nedávno uvedla, že chce tehdejší události prošetřit. A v pondělí rozjela sérii výslechů hlavních aktérů.

Jde o dva paragrafy

U komise vypovídali zástupci Slavie a Jan Nezmar. Bývalý sportovní ředitel červenobílých má být mužem, který komunikoval s Berbrem. Vyšetřovatelé je podezřívají z porušení dvou předpisů. Z paragrafu 49: Úplatkářství. A paragrafu 64: Narušení regulérnosti soutěže či utkání. I proto hrozí klubu bojujícímu o titul dva tresty. Slavia podezření odmítá. „Nikdy jsme se nedopustili nezákonného jednání, neusilovali o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair play a nikomu jsme neposkytli jakékoliv finanční plnění v této souvislosti,“ řekl pro Seznam Zprávy Jaroslav Tvrdík, šéf klubu.

Policie podle spisu pracovala s poznatkem údajného slibu milionu korun, který měl Berbr od Slavie dostat za mistrovský titul. Vyšetřovatelé si poznamenali, že se den po zisku titulu sešel „Roman Dirigent“ s Tvrdíkem a Nezmarem. Podle zjištění Seznam Zpráv je ve spisu Berbr označován jako Dirigent 0 a Dirigent 1, jeho blízký spolupracovník Roman Rogoz pak jako Dirigent 2.

Nezmar komunikoval s Berbrem

Konkrétním důkazem má být právě i předzápasová komunikace mezi Nezmarem, Berbrem a sudím Petrem Ardeleanuem, který utkání řídil. „Pohyboval jsem se v šedé zóně, která v českém fotbale funguje. Na červenou jsem nejel nikdy. Možná někdo řekne, že tohle je oranžová,“ přiznal v roce 2020 pro Seznam Zprávy Nezmar. Nyní začal pracoval pro Slovan Liberec, jak jsme také psali na SportechŽivě.

Šéf Slavie Tvrdík o zrádci Kuchtovi: Člověk bez vychování. Sváry před derby se Spartou ožívají

V případě prokázání viny by Nezmarovi za úplatkářství hrozil jeden rok až 20 let zákazu funkce, vyloučení z FAČR, popřípadě pokuta do výše 10 milionů korun. Klubu odebrání soutěžních bodů až do výše 20 bodů nebo vyloučení ze soutěže či pokuta do výše 10 milionů. Za narušení regulérnosti soutěže pak Nezmarovi zákaz činnosti až na 10 let, vyloučení z asociace, popřípadě i peněžitá pokuta až do výše 500 000 korun. Slavii pokuta až do výše 10 milionů, odebrání bodů až do výše 20 bodů nebo vyloučení ze soutěže, jak uvedl iSport.

Fotbalový soud si nyní žádá nové listinné důkazy a plánuje vyslechnout další osoby.

Komu v této kauze věříte? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články