Sparta mě za pět let stála přes 200 000 000 korun, přiznal Petr Mach. Kolik vydělal prodejem klubu? Je to rána

V devadesátkách Spartu 5 let vlastnil Petr Mach. Za jeho vlády zažili Letenští velké úspěchy i skandály. Za prodej klubu dostal šílenou sumu.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Úvod devadesátek znamenal pro fotbalovou Spartu jízdu na horské dráze. Sice skončila v roce 1992 třetí v Poháru mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů), klub se ale potýkal s obrovskými finančními problémy. Vysvobodit ho měl mladý podnikatel Petr Mach. Spartu získal za 5 milionů korun. Za jeho pětileté vlády klub vybojoval tři tituly, čtyřikrát vyhrál domácí pohár a pustil se také do velké rekonstrukce stadionu na Letné. Nouze ale nebyla ani o skandály.

V šestadvaceti předsedou Sparty

„Byla v tom dravá ješitnost mladýho kluka. Ve třiadvaceti jsem začal podnikat, dařilo se mi, v šestadvaceti jsem se stal předsedou Sparty, za rok jejím prezidentem. Myslel jsem si, že je mi moře po kolena, ale ono to tak samozřejmě v životě není. Přineslo to i velká negativa, která převažují nad úspěchem, který jsme měli,“ zhodnotil v březnu 2022 Petr Mach pro iSport dobu, po kterou vlastnil Spartu.

Kanonýr Horst Siegl patří k legendám Sparty.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Proč se vlastně pustil vedle podnikání i do fotbalového prostředí? „Sparta potřebovala pomoc, letos (v roce 2022) je to třicet let, kdy jsem vstoupil do občanského sdružení. První, co jsem udělal, byl audit. Odhalil určité věci, zejména ohledně transferů hráčů do zahraničí, ztracené peníze, prozradil Mach, který prosadil přechod z občanského sdružení na akciovou společnost.

91 procent akcií za 5 milionů

„Nebylo jiné cesty. Založil jsem akciovou společnost, vložil jsem do ní základní kapitál pět milionů korun a ty jsem musel splatit. Nabídl jsem sparťanům to, co nabídl, oni to přijali, vstoupili do akciové společnosti a od té doby se píše novodobá historie Sparty,“ vysvětlil bývalý majitel Sparty, který vlastnil 91 procent akcií klubu.  

Sparta během pětileté vlády Petra Macha získala tři tituly a čtyřikrát vyhrála český pohár.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Kromě zmiňovaného úspěchu v PMEZ se blýskla Sparta zápasy v Poháru vítězů pohárů. V sezoně 1992/93 postoupila do čtvrtfinále. S Ligou mistrů už to taková sláva nebyla. V roce 1993 Letenští nezvládli boj o postup do základní skupiny s Anderlechtem a v následné sezoně dopadli stejně s IFK Göteborg. Sluší se určitě zmínit, že švédský tým následně vyhrál skupinu, ve které se střetl s Barcelonou, Manchesterem United a Galatasarayem.

Peníze na stole? Furiantství, ví Petr Mach

Za vlády Petra Macha také Sparta přivedla zpět ze zahraničních angažmá reprezentanty Jozefa Chovance, Michala Bílka nebo Stanislava Grigu. A tisková konference k návratu prvního zmiňovaného přinesla legendární scénu, kdy Mach vyskládal před novináře na stůl balíky bankovek. „Novináři psali, že nemáme peníze. Ani na ten přestup. Bylo to vysloveně furiantství. Jeden z jeho projevů. Projevů furiantství a mládí. Dneska už bych to neudělal,“ ohlédl se třicet let do minulosti.

Éra kontroverzního majitele skončila nevalně. V červnu 1996 visel nad Spartou už půlmiliardový dluh a Machovi nezbývalo, než podíl prodat. Od Východoslovenských železáren Košice za něj dostal necelých 13 milionů dolarů (dle tehdejšího kurzu). „Hodnota Sparty vyrostla z nuly na miliardu. Tu jsem ale samozřejmě nevyinkasoval, byly tam dluhy za rekonstrukci stadionu,“ doplnil Petr Mach.

Pět let natvrdo

Pět let po prodeji Sparty skončil Petr Mach ve vězení. Za údajné neproclení vozu BMW dostal pět let natvrdo, nakonec si odseděl polovinu. „Když si spočítám, co mě Sparta za pět let stála, a musí to být dohledatelné, bylo to přes dvě stě milionů korun. Za to všechno, co jsem si pak vyslechl, za to úsilí, utrpení, špinavost, politiku, mi takový výdělek skoro vůbec nestál. Můžu vám říct, že z dnešního pohledu bych do Sparty podruhé nevstoupil,“ dodal Petr Mach.

Pamatujete dobu, kdy Spartu vlastnil Petr Mach?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články