Petr Čech se dočkal obrovské pocty. Jaké?

                   

Petra Čecha a jeho sportovní kariéru snad není potřeba dlouze představovat. Pro mnoho mladých tuzemských fotbalistů se stal symbolem úspěchu a také morálním vzorem. Nyní se mu dočkalo obrovské pocty při vyhlašování nejlepšího zahraničního hráče, který se kdy objevil v Premier League. Anketu pořádala stanice BBC a zasáhlo do ní více než čtvrt miliónů fanoušků. Jak si v ní český rodák tedy vlastně vedl?

První desítka unikla jen o vlásek

Na začátek je potřeba podotknout, že to Čech neměl v rozsáhlé konkurenci vůbec jednoduché. I tak se mu ovšem podařilo obsadit jedenáctou příčku! Získal dvě procenta hlasů a mezi brankáři zaujal druhé místo. Předčil jej pouze Dán Peter Schmeichel, pro kterého hlasovalo šest procent fanoušků.

Šestatřicetiletý odchovanec Plzně si skvělé umístění vysloužil zejména díky úspěchům v letech 2004 až 2015, kdy hájil barvy londýnské Chelsea, s níž čtyřikrát vyhrál ligový titul. Stejného počtu prvenství se mu podařilo dosáhnout z hlediska nejvyššího počtu zápasů bez obdrženého gólu. V této disciplíně se mu vyrovná jen Joe Hart.

Čech v současnosti bojuje za další londýnský klub – Arsenal – kam se stěhoval před čtyřmi sezónami poté, co mu post jedničky Chelsea ukradl Thibaut Courtois. Jeho fotbalová kariéra nicméně letos v létě končí, protože již dopředu avizoval plánovaný odchod do důchodu. Zůstane za ním ovšem značné množství úspěchů, které jen tak někdo nepřekoná. Vždyť ve 202 zápasech Premier League udržel čisté konto, což je naprostým rekordem celé soutěže.

Kdo anketu cizinců v Premier League ovládl?

V hlasování fanoušků na plné čáře zvítězil Francouz Thierry Henry, svého času v barvách Arsenalu, se ziskem 45 % hlasů. Zanechal za sebou i jednu z největších hvězd současné fotbalové éry Cristiana Ronalda, který díky angažmá v Manchesteru United utkvěl v paměti 14 % hlasujících. V těsném závěsu za ním se pak umístil Eric Cantona, který je bývalou ikonou téhož týmu, se ztrátou jednoho procenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články