Messi přesunem do USA ukázal srdce: Pět důvodů, proč zvolil vhodnou destinaci

KOMENTÁŘ: Argentinský kanonýr Lionel Messi míří do Spojených států. Proč jde z hlediska jeho kariéry o nejlepší možnou volbu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro řadu příznivců i expertů šlo o velké překvapení. Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob Lionel Messi míří po konci ve francouzském Paris Saint-Germain do severoamerické Major League Soccer. Pětatřicetiletý kanonýr odmítnul jak řadu nabídek z Evropy, tak astronomický plat od jednoho ze saúdskoarabských klubů. Proč jde z hlediska jeho kariéry o nejlepší možnou volbu?

Sám Messi v rozhovoru pro španělský deník Sport přiznal, že po třaskavém období v Paříži toužil sejít mimo přímá světla reflektorů. Fanoušci francouzského celku mu v posledních týdnech nemohli přijít na jméno, snášela se na něj tvrdá kritika, pískot a výhrůžky ze strany nejtvrdšího jádra. Působení ve Spojených státech je tak ideální volbou. Argentinec bude v Beckhamově Miami bezpochyby největší hvězdou, přesto na něj bude vzhledem k formátu soutěže tlak výrazně nižší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fotbal navíc ve třetí nejlidnatější zemi světa stále bojuje o své místo po boku baseballu, ledního hokeje, amerického fotbalu či basketbalu a tvrdé jádro fanatických příznivců vyžadujících týden co týden maximální nasazení chybí. Argentinec navíc již dříve nezastíral, že život ve Spojených státech jej láká a přímořské město by bylo nejlepší možnou destinací. Dalším důvodem jsou také marketingová práva, které může Messi zúročit na novém trhu.

Messi je pro MLS spasením

Pro Adidas, Major League Soccer, Apple TV a další strany je jeho přesun doslova zlatý důl. Sledovanost severoamerické soutěže bezpochyby poroste, stejně jako prodeje dresů a dalších artefaktů s Messiho jménem. Jeho odkaz coby jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob a úřadujícího světového šampiona navíc zůstává neporušený: Přesunem do Saúdské Arábie by se na jeho hlavu strhla řada kritiky ze strany lidskoprávních organizací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k marginální sledovanosti soutěže před příchodem Cristiana Ronalda by navíc bylo jasné, že za přesunem stojí finanční částka. Naopak Spojené státy nejsou pro evropské hvězdy neznámou destinací: Své by mohl povídat Zlatan Ibrahimović, který se po dvou letech v Los Angeles Galaxy dokázal vrátit do Evropy ve skvělé formě. Tamní soutěž si zahrál i Frank Lampard, David Villa, Kaká, Thierry Henry, Andrea Pirlo nebo Wayne Rooney.

Nebude jedinou hvězdou

Ani letos navíc nebude jedinou velkou zámořskou superstar. Do Spojených států zamířil i Gareth Bale z Realu Madrid, Xherdan Shaqiri, Giorgio Chiellini, Douglas Costa či Lorenzo Insigne. Posledním důvodem, proč jde o dobrý krok je samotná herní stránka MLS. Drtivá většina týmů si zakládá na atraktivním pojetí fotbalu a ofenzivě. Ze soutěže nelze sestoupit, o vítězi navíc rozhoduje až play-off a nemá smysl betonovat každý týden bod co bod.

V obdobném systému by tak Messi se svými ofenzivními kvalitami mohl opět naplno zazářit. Dobývání zamčených obran je u konce a Argentinec se může naplno soustředit na to, co umí nejlépe: tvořit nebezpečné šance a skórovat.

Je odchod Lionela Messiho do MLS dobrou volbou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články