Padouch nebo hrdina? Šilhavý musí skončit, i kdyby Češi v Polsku vyhráli

KOMENTÁŘ: Je na čase říct dost. Proč by měl trenér Jaroslav Šilhavý opustit národní tým i v případě, že Češi v Polsku zvítězí a postoupí na evropský šampionát?

i Zdroj fotografie: FAČR
                   

Bizarní nominace, mdlá energie a tristní herní styl. Fotbalová reprezentace zažívá trápení, jaké fanoušci v novodobé historii neznají na několika frontách. Po vydařeném evropském šampionátu před dvěma lety, kde Češi postoupili mezi osm nejlepších týmů turnaje, měla být kvalifikace na následující EURO jen formalitou. Jednu z papírově nejsnadnějších skupin o závěrečný turnaj však nečekaně zkomplikovaly ztráty s Albánii a Moldavskem.

Češi mají přesto postup téměř na dosah ruky, stačí pouze v domácím prostředí uhrát remízu proti Polsku a udolat Moldavsko. To je bezpochyby úkol, který by měli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého zvládnout vzhledem k jejich individuálním kvalitám. Přesto má národní tým daleko závažnější problémy: v posledních měsících se totiž zdá, že zájem fanoušků o národní tým rapidně uvadá. Výrazných osobností, které by měly viset na plakátech nadšených příznivců, je přitom celá řada.

iZdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC BY SA 4.0

Vždyť připomeňme, že Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem válí v anglické Premier League za West Ham. Václav Černý, Adam Hložek, Alex Král a Tomáš Čvančara bojují o svá místa v sestavě německých velkoklubů, dalších několik hráčů pravidelně podává kvalitní výkony v dresu pražských S. Navzdory tomu je zřejmé, že reprezentaci chybí herní tvář. Hráči však ukazují, že kvalita jim nechybí. Problém je tak jinde.

Kde je chyba?

A to konkrétně v trenérovi Jaroslavu Šilhavém a na fotbalovém svazu. Ač osmapadesátiletý kouč zaslouží za minulé období na lavičce reprezentace respekt, po pěti letech nemá mužstvu co dát. Jeho současnou nemohoucnost reflektují i nepopulární vystoupení po posledních utkáních národního týmu. Bez nadšení, odhodlání či vášně něco změnit předstoupil před kamery po uplynulých zápasech zdánlivě zlomený muž. Přitom právě energie je v případě reprezentačních koučů vzhledem k jejich funkci klíčová.

iZdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace

Je tak velkou chybou fotbalového svazu, že nadále pokračuje ve zřejmé agónii. I kdyby se národnímu týmu podařilo po dominantním výkonu triumfovat nad Polskem a Moldavskem, pro úspěch v závěrečném turnaji je nutné vydat se jinou cestou. Takovou, která bude bavit jak fanoušky, tak potenciální sponzory. Takovou, která bude strhávat davy a lákat ke sledování národního týmu. Je tak na čase dát trenéru Šilhavému poděkovat a dát sbohem.

Měl by kouč Jaroslav Šilhavý skončit u národního týmu za všech okolností?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články