Organizátoři fotbalového MS v Kataru představili bizarní stadion ve tvaru ženského přirození

Fotbalové Mistrovství světa v Kataru se sice odehraje až za dlouhé tři roky, nicméně tamní organizátoři rozhodně nelení a v posledních dnech představili jeden z osmi výjimečných stadionů, kde se slavná mezistátní utkání budou odehrávat. Okamžitě se postarali o celosvětové pozdvižení, protože architekti tohoto projektu se zřejmě nechali příliš unést fantazií. Při prvním pohledu na tvar arény se snad každému člověku vybaví ženské pohlavní ústrojí. Tohoto faktu si všimlo mnoho internetových diskutujících, který bez váhání začali pronášet na adresu moderní stavby vtipné glosy. Oprávněně?

Originální práce designérů se rozhodně nezapře

Je to tak. Česká republika se se svou „chobotnicí“ na pražské Letné může jít rovnou klouzat. Slavná britská architektka Zaha Hadidov postavila stadion s názvem Al Wakrah, který dohromady pojme 40 tisíc diváků, s mnohem odvážnějším vzezřením. Už na začátku svého zřejmě životního projektu si vyslechla řadu kritických ohlasů, které tvrdily, že by se plánovaná stavba měla jmenovat spíše Al Vagina. V té době se uznávaná žena světové architektury urazila, což potvrdila slovy:

„Je to trapné, když někdo přijde s takovými nesmysly. To je tím pádem všechno s dírou vagina? Je to směšné.“

I když se snažila všemožně přesvědčit veřejnost, že toto podobenství rozhodně nebylo jejím úmyslem, tak stadion z ptačího pohledu skutečně ženský pohlavní orgán připomíná.

Čím stadion (kromě hojně diskutovaného vzhledu) ještě zaujal?

AL Wakrah je ve všech ohledech vysoce moderním stadionem, který pracuje s mnoha pokrokovými technologiemi. Za zmínku stojí například naprosto dokonalý klimatizační systém, který bude diváky i hráče na hřišti během parných dnů chladit pomocí sta obřích chladících jednotek. V případě mohutného deště, krupobití nebo příliš palčivého slunce se interiér stadionu může zakrýt zatažitelnou střechou. Katar na stavbě opravdu nešetřil a my jsme vážně zvědaví, jestli v tomto trendu bude pokračovat i při stavbě ostatních budov, které poskytnou nejlepším fotbalistům z celého světa v roce 2022 útočiště.

Hadidová bohužel nebude svědkem svého triumfu

Ačkoli se stadion zatím dočkal rozporuplných reakcí, nikdo mu nemůže odepřít, že bezpochyby zaujal opravdu značnou masu lidí už s předstihem, což organizátorům zajistilo důležitou dávku reklamy. Všichni se fotbalového svátku nemohou dočkat. Hadidová se jej ale už bohužel nezúčastní, jelikož v roce 2016 zemřela na následky těžkého infarktu. Bylo jí pouhých pětašedesát let. Zařadí se tedy mezi ostatní architekty, kteří se své chvíle slávy nedožili.

Foto: arch2o.com