Od jara bude VAR i v pátém zápase. Později má být ve všech

Foto: zen.yandex.ru

VAR neboli video asistent rozhodčího je další osobou, která se podílí na rozhodování v konkrétním zápase. Jak i samotný oficiální název video assistant referee, jedná se o video rozhodčího, který může pomocí videa zkoumat sporné momenty. Díky němu by měly být jednotlivé fotbalové utkání mnohem lépe posuzovány a měly by do fotbalu přinést větší férovost, hlavně pokud jde o sporné situace, které hlavní rozhodčí nedokáže správně posoudit.

Aktuálně v polovině zápasů

VAR se v naší nejvyšší fotbalové lize používá od konce roku 2017, kdy bylo poprvé vyzkoušeno nasazení video asistenta rozhodčího. Následně se systém začal rozšiřovat a došlo k tomu, že video rozhodčí, který by pomáhal hlavnímu sudímu, byl k dispozici v každém kole u tří vybraných zápasů. Aktuální situace je taková, že je video asistent rozhodčího k dispozici u 4 zápasů každého kola. Těch se hraje pravidelně 8, takže využití videa je možné přesně u poloviny.

Počet se bude zvyšovat. Nejprve na 5, potom na všech 8

Počet VAR se však má v následujícím období zvyšovat. Nejprve pozvolna, protože by mělo dojít k rozšíření ještě na jeden, pátý zápas konkrétního kola. Tím dojde k tomu, že video bude dostupné u více než poloviny hraných utkání naší nejvyšší fotbalové ligy. K tomuto by mělo dojít už v jarní čísti sezony. V létě by potom mělo přijít ještě další rozšíření, a to už poměrně výrazné, jelikož to by měl být VAR k dispozici v každém utkání jednotlivého kola. Bude tak pokrývat všech 8 kolových zápasů.

Nedostatek rozhodčích?

Aby mohl rozhodčí takzvaně sedět u videa, musí být vyškolen a musí splnit podmínky Mezinárodní pravidlové komise. Aktuálně tyto podmínky u nás splňuje celkem 18 rozhodčích. Do léta, kdy má dojít k výraznějšímu rozšíření by měl jejich počet navýšit o dalších 6, které projdou potřebnými zkouškami. Uvidíme, o kolik toto rozšíření přispěje regulérnosti našeho fotbalu.

Foto: zen.yandex.ru