O hráčově budoucnosti se rozhodne v rámci internetového hlasování

Zdroj fotografie: reporter.am

Ve skotském fotbalovém prostředí dojde během následujících dnů k poměrně revolučnímu aktu, který nemá jinde ve světě obdoby. Fanoušci klubu Livingston dostanou šanci promluvit do hráčské politiky, konkrétně rozhodnou o budoucnosti zkušeného brankáře Gary Maleyho. Tomu totiž v létě končí smlouva a konečný verdikt týkající se jeho případného pokračování bude vynesen na základě internetové ankety, do které se bude moci zapojit v podstatě kdokoli. Jedná se o zásadní krok kupředu nebo nedůstojné nakládání s legendou? Názory veřejnosti se různí.

Vedení klubu svěří moc do rukou lidu

Bývá zvykem, že o budoucnosti jednotlivých hráčů a případných prodejích rozhoduje vždycky vedení klubu, které se poradí s trenéry. Skotský fotbalový celek z Livingstonu se ovšem vydal zcela odlišnou cestou. Hodlá totiž do přemítání o budoucnosti zkušeného brankáře zapojit také své fanoušky. Ti budou moci prostřednictvím internetové ankety hlasovat, jestli by měl sedmatřicetiletý Gary Maley pokračovat na současné adrese či nikoliv. Taková informace se objevila na oficiálních stránkách klubu, konkrétně v následujícím znění:

„Dost možná jako historicky první fotbalový klub dáváme fanouškům šanci promluvit do naší hráčské politiky. Úkolem pro všechny bude rozhodnout o budoucnosti brankáře Garyho Maleyho, kterému příští měsíc vyprší smlouva a my potřebujeme poradit, zdá má její prodloužení ještě vůbec nějaký smysl. Konečný verdikt necháváme plně v rukou lidu, zapojit se může kdokoli.“

Do ankety se během krátké chvíle zapojilo více než 180 tisíc lidí, přičemž většina hlasovala pro brankářovo setrvání v klubu. Pouhých třicet procent respondentů si myslí, že by měl Gary Maley pověsit kopačky na hřebík a vrhnou se do spárů sportovního důchodu. Pokud tedy klub dostojí svým původním slovům, měl by v následujících dnech oznámit prodloužení kontraktu.

Ani v našem sportovním prostředí nejsou ankety neobvyklé

Zdroj fotografie: habseyesontheprize.com

Ačkoli vedení skotského klubu Livingston v oficiálním vyjádření zmínilo, že hlasování o budoucnosti hráče uspořádali jako první v historii, na československé hokejové scéně se podobný případ odehrál dokonce ještě o pár dnů dříve. Konkrétně šlo o pětadvacetiletého útočníka Martina Réwaye, jenž kvůli sérii kariérních neúspěchů přemýšlí nad koncem kariéry a nechal své příznivce na Instagramu hlasoval, jestli by to měl skutečně zabalit a nebo pokračovat. Z pořádání anket se tak pravděpodobně stává hit, který dost možná převezmou i ostatní.