Nový Ronaldo válí, je v hledáčku předních světových klubů

Foto: tribuna.com

Portugalsko je ve světě fotbalu považováno za něco jako Kladno pro český hokej – také se tam rodí ti nejtalentovanější sportovci ve svém oboru! Toto nepsané pravidlo nedávno potvrdil mladík Joao Félix, který aktuálně obléká stejnokroj Benfiky Lisabon. Teprve devatenáctiletý kanonýr v úvodním čtvrtfinále Evropské ligy dokázal proti německému Frankfurtu skórovat hned třikrát a výrazně se tak podepsal na celkovém vítězství 4:2. Zároveň na sebe ještě více upoutal pozornost fotbalových gigantů, kteří si již brousí zuby a drápy, aby se o něj mohli v dohledné době poprat.

Rekord Evropské ligy překonán

Hattrick, který Félix zkompletoval v takto nízkém věku, nemá v rámci Evropské ligy obdoby. Ve svých 19 letech a 152 dnech překonal dosavadního rekordmana Marka Pjacyho, jemuž se ten samý počin podařil v barvách Dinama Záhřeb ve věku 19 let a 219 dní. Ne nadarmo se Félixovi začalo celosvětově přezdívat „nový Ronaldo“, protože ačkoli hraje svou teprve první sezónu v A týmu Benfiky, už dokázal naplno využít svůj potenciál. Podle spekulací zahraničních médií se dokonce možná blíží přestup do některého z nejslavnějších fotbalových klubů. Zájem o něj projevily Real Madrid, Machcester United i jeho městský rival Manchester City.

Skvělé výkony odvádí i na domácím poli

Benfika na nadějného útočníka sází nejenom v rámci evropských pohárů, ale také v portugalské nejvyšší fotbalové soutěži. V aktuální sezóně nastoupil do 36 ostrých zápasů, v nichž si připsal 15 gólů a k tomu přidal ještě 7 asistencí. Trenér lisabonského celku Bruno Lage je s jeho přínosem nadmíru spokojený, nicméně v současné době krotí bublinu nadšení a neskromných očekávání, která se kolem mladíka vytvořila.

„Kdyby proti Frankfurtu neskóroval, každý by řekl, že je z formy. Ale protože dal tři branky, tak podle všech září. Chce to klid. Nechme ho růst. Musí si fotbal na hřišti užívat a přesně to dělá. Někdy dá tři góly a jindy ani jeden. Musí se rozvíjet přirozenou cestou.“

Je samozřejmě jasné, že právě kouč Benfiky toho o Félixovi ví nejvíce, protože jej kromě soutěžních zápasů sleduje i na trénincích. Otázkou je, jestli se klub i hráč samotný bude řídit jeho slovy, nebo se v brzké době chystá stěhování do významnějšího týmu, v němž by mohl zazářit, ale také naprosto propadnout. Kolikrát už jsme byli svědky toho, že fotbalista odešel do velkoklubu příliš mladý a směřování jeho kariéry šlo pak strmě dolů…

Foto: tribuna.com