Nepoklekl. Útočník Crystal Palace Zaha je prvním fotbalistou Premier League, který odmítl předzápasové gesto – SportyŽivě

Nepoklekl. Útočník Crystal Palace Zaha je prvním fotbalistou Premier League, který odmítl předzápasové gesto

                   

První, který nepoklekl. Osmadvacetiletý útočník Wilfried Zaha se stal prvním hráčem anglické Premier League, který se rozhodl nepokleknout před utkáním na podporu boje proti rasismu. Podle rodáka z Pobřeží Slonoviny, který svůj úmysl již dříve deklaroval, se gesto stalo zbytečným a není nositelem změny. „Mé rozhodnutí zůstat před výkopem stát je několik týdnů veřejné známé,“ prohlásil pro Sky Sports.
„V téhle situaci není nic jako dobré nebo špatné rozhodnutí. Já osobně cítím, že poklekávání už se stalo prostě jen zbytečným předzápasovým rituálem. Nezáleží totiž na tom, jestli si tam pokleknete, nebo zůstanete stát. Někteří z nás stejně jsou a budou nadále středem rasistických urážek,“ prohlásil bývalý hráč Manchesteru United nebo Cardiffu, který v současnosti obléká dres Crystal Palace.

Ten přesto dodává, že k ostatním spoluhráčům, kteří s rozhodli v gestu pokračovat chová respekt. „Samozřejmě nadále plně respektuji všechny spoluhráče i protihráče, kteří poklekávají, ale změny přinese něco jiného. Je potřeba zlepšit vzdělávání na školách a sociální sítě by konečně měly začít řádně konat proti lidem, kteří na nich ostatní obtěžují, či je dokonce hrubě uráží. A nejde pochopitelně jen o fotbalisty,“ dodal pro kamery Sky Sports osmadvacetiletý útočník.

Jeho rozhodnutí nepoklekávat bude pokračovat i v dalších utkáních. „Nehodlám z toho nic dělat, dokud se věci nezmění. Každý ví, co se děje. Že si lidé na sítích zakládají falešné profily, aby neustále útočili na lidi černé pleti. Nikdo s tím ale nic nedělá,“ míní. „Takže je zbytečné, abych s vámi mluvil o věcech, které se nezmění. Změňte je! Všechny ty šarády, co děláte, totiž nic neznamenají,“ doplnil střelec, který se v letošní sezóně Premier League trefil již devětkrát.

Souhlas s jeho postojem projevil i Roy Hodgson, který v současnosti působí jako kouč Crystal Palace. „Nemyslí si, že věci, které děláme nyní, mají stejný dopad, jako když jsme je dělali na začátku. Pokud někdo pochybuje o Wilfriedově boji proti rasismu, pak ho mohu jedině ujistit, že k tomu není žádný důvod,“ zakončil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 88 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Faktory ovlivňující cenu každého ojetého vozidla. O některých možná ani nevíte
ArmádníZpravodaj.cz
Sýrie v ohrožení: Turecko dodalo džihádistům protiletadlové komplety Hawk
Události247.cz
Hlavní hygienička Svrčinová: Restaurace jen pro vybrané a konec antigenních testů. Tomu se říká „motivace“ k očkování
VědaŽivě.cz
Psaní levou rukou je spojováno s genialitou. Mezi výjimečné patří jen 10 procent světové populace