Nepoklekl. Bývalý hráč Sparty vzbudil v anglické Premier League poprask

Šestnáct měsíců. Tak dlouho hráči anglické Premier League poklekávají před úvodním hvizdem na znamení boje proti rasismu a podpoře hnutí Black Lives Matter. Jen hrstka hráčů gesto nepodpořila, během tohoto víkendu se k nim přidal také slovenský záložník Juraj Kucka.

i Zdroj: Prohlášení Juraje Kucky
                   

Slovenský reprezentant, který tři roky nastupoval i v dresu pražské Sparty, odmítl pokleknout před víkendovým utkáním Watfordu a Leedsu. Čtyřiatřicetiletý středopolař poté své důvody vysvětloval na sociálních sítích. „Jsem zásadně proti rasismu ve světě. Na posledním zápasem jsem nepoklekl proto, že respektuji všechny stejně a nikdy jsem se nad nikoho nepovyšoval a neodsuzoval ho jen proto, že je jiné barvy pleti,“ napsal Kucka na svůj Instagram.

Zkušený záložník, který téměř kompletní kariéru strávil v zahraničních klubech však dodává, že poklekávání chápe. „Rozumím gestu poklekávání jako projevu boje proti rasismu, stejně jako těm, kteří to dělají, ale moje rozhodnutí je takovéto. Děkuju, že mě respektujete,“ dodal na svém Instagramu bývalý hráč AC Milán, Janova, Trabzonsporu nebo Parmy a doplnil text o nápis „Stop rasismu.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hráč anglického Watfordu však není jediným, kdo poklekávání nepodporuje. Již dříve se k tomuto gestu nepřipojil další z hráčů Watfordu Emmanuel Dennis, dále Marcos Alonso z londýnské Chelsea nebo Wilfried Zaha z Crystal Palace.V téhle situaci není nic jako dobré nebo špatné rozhodnutí. Já osobně cítím, že poklekávání už se stalo prostě jen zbytečným předzápasovým rituálem,“ prohlásil v březnu Zaha, který byl vůbec prvním hráčem Premier League, který nepoklekl.

Nezáleží totiž na tom, jestli si tam pokleknete, nebo zůstanete stát. Někteří z nás stejně jsou a budou nadále středem rasistických urážek,“ dodal reprezentant Pobřeží Slonoviny, který se sám setkal s útoky na sociálních sítích kvůli své barvě pleti. Řešení je však podle něj jinde. „Samozřejmě nadále plně respektuji všechny spoluhráče i protihráče, kteří poklekávají, ale změny přinese něco jiného,“ pokračuje.

Je potřeba zlepšit vzdělávání na školách a sociální sítě by konečně měly začít řádně konat proti lidem, kteří na nich ostatní obtěžují, či je dokonce hrubě uráží. A nejde pochopitelně jen o fotbalisty,“ zakončil Zaha.

Zdroj: SportyŽivě, Šport

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články