Největší zklamání? Baník vyfouknul kanonýra Spartě a Plzni, novou éru však nezapočal

Mělo jít o posilu, která nastartuje novou éru ostravského Baníku. Slezané v jednáních předčili pražskou Spartu i Plzeň, kanonýr se však nakonec v klubu utrápil.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Mělo jít o jeden ze stěžejních momentů v historii klubu. Ostravský Baník se v zimě 2020 blížil vytouženému cíli v podobě kvalifikace do evropských pohárů. Slezané zažívali po sestupu do druhé ligy velkou renesanci, přesto kádru scházela nadstandardní ligová kvalita. Vedení klubu v čele s tehdejším sportovním šéfem Markem Jankulovskim a koučem Bohumilem Pánikem však připravovalo příchod jedné z nejvýraznějších ligových hvězd.

Tou byl tehdy osmadvacetiletý kanonýr Roman Potočný. Známý bouřlivák zažíval v předešlých měsících životní formu a bez nadsázky patřil mezi nejlepší ligové hráče. V předchozím ročníku za Liberec zaznamenal 6 branek a 4 asistence, na podzim se mu dařilo ještě lépe. Zavěsil hned devětkrát a bojoval o titul krále střelců. Nebylo proto překvapením, že kolem něj kroužila jak pražská Sparta, tak Viktoria Plzeň. Spekulovalo se také o zájmu zahraničních klubů.

Zdálo se, že Potočný je tehdy pro Baník nedosažitelný. Jeho přesun na Letnou či do Štruncových byl blízko, čemuž nasvědčovala i slova jeho agenta Jiřího Müllera. „Hráčů, kteří mají čísla jako Roman, totiž na trhu za ty peníze moc není. A jeho integrace do nového týmu bude určitě snazší než u nějakého cizince, který by si na naši ligu půl roku zvykal,“ řekl iSportu. Přesto nakonec zvítězil Baník, který za něj po složitých jednáních zaplatil několik milionů korun.

Forma byla rázem pryč

Pro Slezany šlo o jasné stanovisko: Jsme tady a chceme bojovat o poháry. Jenže ostravské angažmá Potočnému absolutně nesedlo. V herním stylu trenéra Bohumila Pánika se dlouho nedokázal prosazovat, těžko se integroval do týmu. Ač šla znát jeho snaha a nevypouštěl ani minutu na hřišti, bylo znát, že jeho forma uhasla. Na podzimních devět vstřelených branek navázal jediným gólem.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Mírné zlepšení nastalo v nadcházejícím půlroce, kdy proměnil penaltu a pak zaznamenal další dva góly. Jeho pohyb na hřišti se však zhoršoval a bylo znát, že jeho liberecký drajv je pryč. Po pouhém roce jej proto Baník s lehkým srdcem pustil na půlroční hostování do Zlína. „Víme o Romanovi, že to je kvalitní fotbalista, ale u nás se bohužel herně trápil. Sám věděl, že to není ono. Bylo to velmi složité rozhodování a rozhodnutí,“ prohlásil tehdy sportovní šéf Alois Grussmann.

Putování po klubech zastavilo až Brno

Ve Zlíně předváděl solidní výkony, jenže po návratu do Ostravy šla opět jeho forma dolů. Třicetiletý křídelník či útočník zkrátka nedokázal v prostředí moravskoslezské metropole uspět. Následovalo neúspěšné půlroční hostování v Plzni, kde téměř nehrál a rok v českobudějovickém Dynamu. Aktuálně dvaatřicetiletý Potočný nastupuje v dresu brněnské Zbrojovky ve druhé lize.

iZdroj fotografie: FC Zbrojovka Brno

Pro Baník však jeho angažmá zůstává velkým zklamáním. Je otazníkem, proč nedokázal bezpochyby kvalitní křídelník v Ostravě uspět. Šlo o toxické prostředí? Nedokázal se sžít s týmem? Nebo mu zkrátka pomalu začal ujíždět vlak? To již nezjistíme. Přesto na sympatického bijce mohou fanoušci slezského celku vzpomínat alespoň částečně v dobrém: nikdy totiž nevypustil jediný souboj.

Vzpomínáte si na působení Romana Potočného v dresu ostravského Baníku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články