Nejhorší akvizice v dějinách Baníku? Talent Tottenhamu přišel za podivných okolností, naposledy hrál ve čtvrté belgické lize

Jeho příchod do Baníku je dodnes opředen řadou otazníků. Faktem zůstává, že kolumbijský útočník Victor Zapata Caicedo je jednou z nejhorších akvizic v historii klubu.

i Zdroj fotografie: Archiv Victora Zapaty-Caiceda
                   

Rodák z kolumbijského města La Paila zamířil do Evropy v pouhých dvanácti letech, kdy si ho vyhlédl anglický Tottenham Hotspurs. Mladík s přezdívkou zázračné dítě působil také v juniorských týmech Blackburnu a Sunderlandu, přesto se mu dlouho nedařilo udělat pomyslný další krok a prosadit se v seniorském fotbale. Nejprve neuspěl na zkoušce v Portsmouthu, hrajícím čtvrtou ligu, posléze ani v konkurenčním Scunthorpe United.

Svědíka nepřesvědčil

V létě 2014 ale zaujal tehdejšího přestupového manažera Baníku Davida Baldu a tehdy devatenáctiletý Kolumbijec tak přijel do Ostravy na zkoušku. Ve dvou přípravných utkáních však tehdejšího trenéra Martina Svědíka nepřesvědčil a zamířil zpět do Anglie. „Bylo znát, že Victor Zapata neměl takový pohyb, jaký bychom od útočníka potřebovali,“ komentoval jeho výkon ostravský kouč. O to větším překvapením bylo, když po lednové výměně trenéra podepsal s klubem smlouvu na čtyři a půl roku.

Útočník Victor Zapata.
iZdroj fotografie: Archiv Victora Zapaty-Caiceda

Nový kouč na lavičce slezského klubu Petr Frňka věřil, že tandem dravého útočníka a zkušeného kanonýra Milana Baroše může na soupeře platit. „Victor Zapata je mladý útočník, pro mě ale je útočníkem číslo jedna Milan Baroš. Mladý kluk vedle něj může vyrůst, to je podle mého názoru dobrý záměr,“ prohlásil. A spokojenost neskrýval ani přestupový manažer Balda, podle kterého nové vedení vidělo v Zapatovi velký příslib do budoucna.

Balda: Má velký potenciál

Již tenkrát nás zaujal svými silovými a střeleckými dispozicemi, nicméně tehdejší realizační tým se jej nakonec rozhodl neangažovat. Oproti tomu nový realizační tým vidí v tomto hráči velký potenciál, překážkou nyní navíc nebude ani jazyková bariéra,“ uvedl. Sám Zapata věřil, že Baník je pouze prvním krokem v bohaté kariéře. Přesto vyvolávalo řadu otazníků, proč rychlonohý Kolumbijec neuspěl jak v týmech nižší anglické ligy, tak na první zkoušce v Baníku.

Talent z Tottenhamu očekávání nenaplnil.
iZdroj fotografie: Se souhlasem Victor Zapata Caicedo

Přesto titulky článků zaplňovalo jeho jméno s přídomkem juniora z Tottenhamu. „Spurs mi pomohli stát se hráčem, jakým jsem dnes. Hodně jsem se tam naučil. Dokonce jsem i několikrát trénoval s prvním týmem, ale prosadit se v něm je nesmírně těžké, neboť konkurence je opravdu veliká. Každopádně stále sním o tom, že si jednoho dne Premier League zahraju,“ prohlásil v prvním rozhovoru pro ostravské fanoušky.

Brzy se však ukázalo nejen to, že mladý Kolumbijec nemá kvalitu na základní sestavu ostravského Baníku. Zapata nevyčníval ani v juniorské lize a bylo jasné, že jeho bilance 57 minut ve třech utkáních nejvyšší soutěže narůstat nebude. Po pouhém půlroce zkoušel štěstí v polských Katovicích, ale ani tamní celek z druhé nejvyšší soutěže o něj zájem neprojevil. V březnu 2016 pak zamířil do celku Welling United, hrající šestou nejvyšší anglickou ligu.

Neuspěl ani ve 4. belgické lize

Výraznější stopu neudělal ani v druholigovém kolumbijském Atlético Cali a nebo belgickém KRC Gent-Zeehaven hrajícím čtvrtou ligu a déle než rok čekal na nové angažmá. Je otazníkem, proč ostravský Baník nabízel nezkušenému Kolumbijci dlouholetou smlouvu, přestože dříve na testech neuspěl a na kolik šlápnutí vedle ze strany tehdejšího managementu slezský klub přišlo. Faktem zůstává, že Zapata vévodí seznamu nejhorších posil, které si kdy za Baník zahrály.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články