Nejdražší čeští fotbalisté historie (6.část)

                   

Je to tady! Postupně jsme se skrze předchozí články propracovali až ke trojici nejdražších českých fotbalistů historie. Myslíte si, že je znáte všechny? Možná budete překvapeni, kdo se na stupně vítězů probojoval!

3. místo – Petr Čech

Zdá se neuvěřitelné, že česká brankářská legenda nefiguruje ještě více v popředí našeho žebříčku. Rodák z Plzně, který svou skvělou kariéru nastartoval díky prvoligovým angažmá v Blšanech a následně ve Spartě, během své kariéry vystřídal „pouze“ tři zahraniční kluby. Právě Spartě se jeho anabáze vskutku povedla, protože z Blšan jej odkoupila za 600 tisíc eur a hned po prvním roce ho poslala do francouzského Rennes za úctyhodných pět milionů eur! To je rozdíl více než devítinásobný! Dva roky v Rennes a ocenění pro nejlepšího brankáře tamní nejvyšší soutěže stačilo k tomu, aby se z Petra Čecha stal jeden z nejdražších brankářů historie. Když jej přivedla londýnská Chelsea, zaplatila za něj 13 milionů eur. Později se ukázalo, že tato investice se „blues“ skutečně vyplatila.

Čech patřil klubu Romana Abramoviče jedenáct let, zažil triumf v Lize mistrů, Evropské lize, čtyři tituly pro mistra Premiere League, k tomu přidal pět Anglických pohárů. Několikrát byl vyhlášen nejlepším gólmanem světa. Po vážném zranění hlavy v roce 2006 už prakticky nikdy nedosáhl podobných kvalit jako předtím, více se stranil osobních soubojů a začal nosit ikonickou helmu. Když v roce 2015 odcházel do Arsenalu, dočkal se dojemného loučení fanoušků. Nyní už oficiálně ukončil aktivní kariéru a získal post ve vedení milované Chelsea. Kluby za něj během let zaplatily neskutečných 32,6 milionu eur!

2. místo – Matěj Vydra

Čekali byste tohoto sedmadvacetiletého útočníka na druhém místě našeho žebříčku? Rodák z Chotěboře začínal v Jihlavě a následně pokračoval v Baníku. Ten ho za tři miliony eur prodal italskému Udinese Calcio. Během pěti let v Itálii toho za tamní A-tým mnoho neodehrál, většinu času strávil po hostováních. Bruggy, Watford, West Bromwich a nakonec znovu Watford, kam fotbalista odešel rovnou na přestup za 8,4 milionu eur. O jeden milion více za něj Watford utržil během prodeje do Derby County. Momentálně je Vydra hráčem Burnley FC, které jej přivedlo za 12,4 milionu eur. Dohromady za něj tak kluby utratily už 36,5 milionu eur, ačkoli se zatím nikde pořádně neprosadil.

1. místo – Pavel Nedvěd

Všichni oslavujme krále! Na samotném vrcholu našeho žebříčku stanul Pavel Nedvěd, jenž stále zůstává nejdražším českým fotbalistou všech dob. Pomohl mu k tomu přitom pouze jeden přestup z roku 2001, kdy z italského Lazia Řím přestoupil do kádru Staré dámy z Juventusu. Podržte se, tehdy za něj Turín zaplatil ohromných 38,7 milionu eur! Lazio si tak pěkně namastilo kapsy, jelikož jej pět let předtím koupilo ze Sparty za 4,65 milionu eur.

V Juventusu se z Nedvěda stala klubová ikona, která jednou dokonce vyhrála prestižní anketu Zlatý míč. Po osmi letech se Nedvěd rozhodl, že je načase přenechat své místo mladším. Do Česka se však nikdy nevrátil. Dodnes působí na pozici viceprezidenta Juventusu a jeho přínos klubu je opravdu značný. Bronzový a stříbrný medailista z mistrovství Evropy byl na trhu lukrativním zbožím, za které kluby utráceli ve velkém. Dohromady stál úžasných 44,31 milionu eur.

Foto: constative.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články