Nejbizarnější triumf reprezentace v historii. Jak národní tým vyhrál turnaj bez vstřelené branky

Když nedáš gól, nemůžeš vyhrát. Trenér Michal Bílek ovšem dokázal, že toto pravidlo vždy neplatí. Od jednoho z nejbizarnějších momentů českého národního týmu uplynulo již 11 let.

i Zdroj fotografie: FAČR
                   

Tradiční mezinárodní turnaj Kirin Cup vznikl před čtyřiačtyřiceti lety za podpory známého japonského pivovaru. Sportovní klání v průběhu dekád několikrát změnilo herní systém, o triumf však vždy bojuje japonská reprezentace s dalšími mezinárodními výběry. Český národní tým v současnosti drží titul nejúspěšnějšího evropského celku, který se turnaje účastnil. Ze dvou účastí dokázal vždy zvítězit. I když naposledy to bylo poněkud bizarním způsobem.

Poprvé se Češi účastnili Kirin Cupu v květnu 1998, kdy jim k vítězství stačila jediná branka z kopačky Vladimíra Šmicera. Po bezbrankové remíze s domácím Japonskem a vítězství nad Paraguayí odlétali čeští fotbalisté domů nejen s trofejí, ale také s významnou finanční odměnou. Po třinácti letech byl národní tým pod vedením tehdejšího kouče Michala Bílka opět přizván na tradiční turnaj a věřil v další úspěch.

Sestavě, ve které nastoupili mimo jiné Petr Čech, Michal Kadlec, Jan Rajnoch nebo Milan Petržela, mělo čelit nejprve Peru a posléze domácí Japonsko. „Bude to veliký zážitek. Tým je poskládaný tak, jak je poskládaný a některým lidem se to možná nebude líbit, ale my, co jsme tam, musíme ukázat, že nejsme špatní fotbalisté,“ prohlásil po nominaci Bílek, který pro obě klání povolal do sestavy také řadu nováčků.

Petržela: Nechceme být za výletníky

Národní tým úvodní zápas proti Peru nezvládl a po nevýrazném výkonu si připsal pouze remízu 0:0. Přesto stále živil naděje na celkový triumf. Musel však před sedmdesáti tisíci fanoušky překonat Japonce. O motivaci měli podle záložníka Milana Petržely Češi postaráno. „Chci, aby se zase nepsalo, že to byl výlet trpaslíků a tak podobě. Určitě se s tím budeme chtít porvat,“ burcoval.

iZdroj fotografie: FAČR

Nečeká nás nic jednoduchého, to víme. Japonci budou hrát doma a lidi tady je poženou dopředu, bude to náročné. Ale šance tady je a tu bychom chtěli využít,“ dodal Petržela. Na mužstvo, které v turnaji zvítězí navíc čekala odměna v podobě 160 tisíc dolarů, tedy téměř čtyř milionů korun. Japonci s Českem uhráli bezbrankovou remízu a gól nepadl ani v zápase domácích s Peru.

Organizátoři museli změnit systém

Všechny tři celky tak ukončily turnaj se skóre 0:0 a dvěma body na kontě. Vzhledem k nastavení turnaje šlo o nečekaný sdílený titul a odměna pro vítěze se tak poprvé v historii dělila třemi. „Cením si toho, jak k tomu tenhle výběr přistoupil. Do těch zápasů jsme nešli s cílem bránit, ale soupeři nás k tomu donutili,“ komentoval průběh utkání kouč Michal Bílek. Bizarní turnaj donutil organizátory ke změně systému.

iZdroj fotografie: Kirin Cup

Následující ročník proběhl pouze jako střetnutí dvou soupeřů. Později přidali pořadatelé do systému také prodloužení a penalty. Dnes probíhá turnaj tradičním vyřazovacím způsobem. Legendární výsledek z roku 2011 však zůstane v kronikách turnaje vždy zapsán tučným písmem.

Vzpomínáte si na Kirin Cup 2011?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články