Nehorázná ostuda na začátek! Sparta doma podlehla Slovácku!

Nový ročník Fortuna ligy měl být začátkem nové éry, restartem, který pomůže zapomenout na blamáže z posledních tří let. AC Sparta Praha vzala přípravu na další sezónu zodpovědně a s novinkami začala hned u hlavního trenéra. Této role se ujal dlouholetý kouč Olomouce Václav Jílek, který ve spolupráci se sportovním ředitelem Tomáše Rosickým přivedl na Letnou několik zvučných (a drahých) posil. Úvodní zápas se Slováckem měl být jen jakousi přípravou na další těžká utkání. Bonbónkem, na němž si hvězdní fotbalisté smlsnou a zvednou sebevědomí. Pokud jste podobný scénář očekávali, zřejmě teď jen nevěřícně kroutí hlavou. Sparťané totiž na domácí půdě Slovácku podlehli 0:2 a nepředvedli prakticky vůbec nic, co by se dalo hodnotit kladně!

O konečném výsledku bylo rozhodnuto po půl hodině hry

Sparta vedená Václavem Jílkem vstoupila do zápasu hned se dvěma letními posilami v základní sestavě. Michal Trávník a Libor Kozák s kapitánskou páskou na paži měli pomoci týmu ke kvalitnímu úvodu do nového ročníku. Nikdo proto nechápal, co se v devatenácté minutě zápasu vlastně odehrálo. Podceňované Slovácko se totiž dostalo trefou Jana Kalabiška do vedení poté, co ve středu hřiště školácky chyboval domácí Kanga. Brance dokázal zabránit ani stoper Kaya, který se ve skluzu snažil zasáhnout balón nebo alespoň nohu protihráče. Dvě gólové příležitosti si posléze vypracoval letenský Kozák, jenže ani jednou se mu nepovedlo dopravit míč do sítě.

Ve třicáté minutě utkání už bylo prakticky rozhodnuto. Navrátil přihrál po obrání Sáčka Vlastimilu Daníčkovi, který se tváří v tvář brankáři Florinu Nitovi nemýlil. Sparťané byli v tu chvíli naprosto zaskočeni, což se samozřejmě podepsalo na jejich herní pohodě. Ztráceli míče a nedařilo se jim nic, na co sáhli. Kouč Pražanů vycítil, že bude potřeba posílit ofenzivní řady, proto ze hřiště stáhl ve 36. minutě Karlssona a opačným směrem zamířil útočník Benjamin Tetteh. Výsledek této rošády? Do konce prvního poločasu mohla Sparta inkasovat i potřetí, jenže poslední hřebíček do rakve Navrátil netrefil přesně.

Zahustel opět zklamal, začátkem prvního poločasu byl vyměněn za čerstvého Plavšiče

Ondřej Zahustel pil v minulé sezóně krev většině sparťanských fanoušků. Mnozí nechápali, že mu trenér Zdeněk Ščasný dává na trávnících tolik prostoru. S příchodem Václava Jílka se ovšem mnohé nezměnilo a Zahustel byl opět členem základní sestavy. Minutu po návratu z šaten se ovšem poroučel zpátky do útrob tamního stadionu, nahradil jej Srdjan Plavšič, který měl za úkol ještě více podpořit útočné snažení domácích.

Sparťané se dostali ještě do dvou nebo tří vyložených šancí, které ovšem zlikvidoval brankář hostujícího celku Trmal. Stav na výsledkové tabuli 0:2 vydržel až do konce, s písknutím hlavního arbitra se spustilo nespokojené hučení letenských tribun. Fotbalisté Pražanů museli se sklopenými zraky přihlížet radování svého papírově slabšího soupeře, který jej porazil podruhé za sebou.

Sparta vstoupila do nového ročníku nejhůře od roku 2010, což napovídá, že zlé časy ještě zdaleka nejsou u konce. Můžeme se pouze dohadovat, jestli šlo pouze o náhlý výkyv formy nebo jsou problémy stále zakořeněny mnohem hlouběji. Jisté je ovšem jediné, tímto směrem vlak skutečně nejede. Na fotbal se ze strany domácích většinu času nedalo dívat…