Dovedl Neapol k titulu, teď zvažuje odchod. Co znamenají řeči o přistřižení křídel a holínkách?

Je jedním z hrdinů, kteří stojí za prvním titulem Neapole po 33 letech. Jenže i když má smlouvu na příští sezonu, dost možná klub opustí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neapolí stále hýbou oslavy titulu. Jde o zisk prvního Scudetta od roku 1990, kdy v jejím dresu válel Diego Maradona. Zatímco u fanoušků si Victor Osimhen, Khvicha Kvaratskhelia nebo Luciano Spalletti zajistili nesmrtelnost, v případě trenéra má vztah s majitelem klubu Aureliem De Laurentiisem k ideálu daleko. A to tak, že úspěšný kouč vážně zvažuje ukončení svého angažmá pod Vesuvem. Informaci potvrdil světoznámý specialista na přestupy Fabrizio Romano.

Natřít trenéra v médiích? Žádný problém

Není žádným tajemstvím, že pokud jde o trenéry (a nejen o ně), De Laurentiisova ohnivá osobnost někdy dramaticky vzplane. Ostatně Spalleti je čtvrtým koučem Neapole za posledních pět let. Kontroverzní majitel klubu také nemá problém s ostrými výroky do médií. „Když se vaše žena rozhodne šu*at s někým jiným, šu*á s někým jiným,“ prohlásil třeba o odchodu Waltera Mazzarriho do Interu Milán.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Maurizia Sarriho označil De Laurentiis za zrádce, kterému jde jen o peníze poté, co v létě 2018 zamířil do Chelsea. To bylo po sezoně, ve které Neapol získala 91 bodů. U Luciana Spallettiho je situace jiná. Nejde o útěk ke konkurenci, ani o peníze, i když je až šestým nejlépe placeným trenérem v Serii A. Napětí mezi trenérem a majitelem Neapole narůstá už nějakou dobu.

Oznámení ve schránce

Po vyřazení ve čtvrtfinále Ligy mistrů například De Laurentiis opakoval novinářům, že Spalletti zůstane v Neapoli i pro příští sezonu. Když byl následně kouč dotázán na uplatnění opce, trval na tom, že mu majitel klubu z očí do očí nic takového neřekl. „To by měl říkat mně, ne vám,“ rozčiloval se trenér. A jak poté probíhala jednání o opci? Žádná upozornění ani konzultace neproběhly. Spalletti jen dostal poštou dokument, že klub uplatnil opci na prodloužení smlouvy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze stylu jednání byl zaskočený. Čtyřiašedesátiletý trenér je zásadový a v jistém smyslu staromódní. Nakonec začal přemýšlet, jestli chce v Neapoli pokračovat. Pokud si nejste jisti, že jste schopni dát tomuto místu vše, co si zaslouží, pak je jen správné, abyste (svou budoucnost) zvážili. A až to zvážíte, vyvodíte z toho závěr,“ cituje Spallettiho magazín Athletic.

Přistřižená křídla a pár holínek

Neapol kromě kouče může přijít i o sportovního ředitele Cristiana Giuntoliho, kterého lanaří Juventus. „Svoboda je nezměrná a neocenitelná komodita a já nikomu nepřistřihnu křídla, stejně jako si nenechám přistřihnout svá,“ poznamenal De Laurentiis. Na dotazy novinářů Spalletti odpověděl, že netuší, co tím chtěl majitel klubu říct. Pokud jde o to, co se chystám dělat, nepotřebuji k tomu pár křídel. Potřebuju pár holínek,“ naznačil trenér, že počítá spíše s prací na své vinici v Toskánsku. Odejde skutečně na vrcholu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články