Na hřišti neměl konkurenci. Po zisku Zlatého míče ukončil kariéru šíleným zkratem. Co mu řekl soupeř?

Na trávníku byl nezastavitelný, sbíral úspěchy jako na běžícím páse a došel si i pro Zlatý míč. Proč jeho kariéru ukončil zbytečný zkrat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na přelomu tisíciletí bezpochyby nebylo lepšího fotbalisty. Francouzský záložník Zinédine Zidane zářil a postupně sbíral celou plejádu úspěchů na klubové a reprezentační úrovni. V dresu Juventusu získal šest trofejí, dalších šest přidal za Real Madrid. S národním týmem navíc vybojoval vítězství na světovém i evropském šampionátu – a další zlato měl na dosah. Vyhrocené finále mistrovství světa v roce 2006, kdy Francouzi nastoupili proti Italům však pro něj bylo posledním.

Velká fotbalová bitva se zařadila mezi legendární zápasy sportovní historie. Francouzům se od počátku turnaje příliš nedařilo a sotva postoupili ze základní skupiny, přesto se nakonec dokázali vzedmout až k postupu do finále. Jejich tahounem byl právě Zidane, jehož vliv na hru celého týmu byl klíčový. Technicky a fyzicky důrazný středopolař tak měl další titul mistra světa nadosah, stačilo mu překonat rozjeté Italy.

Zidane v roli trenéra třikrát vyhrál s Realem Madrid Ligu mistrů.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Zidane už po sedmi minutách hry otevřel skóre a zdálo se, že úspěch je nadosah. Jenže o dvanáct minut později se opřel do míče také Marco Materazzi a ještě v první půli vyrovnal. Nerozhodný stav nakonec vydržel až do konce základní části a následovalo prodloužení, v němž emoce doslova tekly proudem. Právě tehdy udělal Zidane minelu, která jeho dlouhou fotbalovou pouť ukončila.

Jedna hlavička ukončila hvězdnou kariéru

Do sporu se dostali dva jediní střelci zápasu – Zidane a Materazzim. Francouz nakonec udeřil Itala hlavou do hrudníku a po červené kartě odkráčel ze hřiště. Země galského kohouta bez své největší ikony velký závěr nezvládla a na penalty nakonec padla. Sám Zidane se po utkání rozhodl ukončit aktivní kariéru. Co se tehdy stalo se dozvěděla fotbalová veřejnost až po letech z úst obou aktérů.

Zinedine Zidane uspěl i jako trenér.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Materazzi přiznává, že Zidana provokoval. „Trenér Marcello Lippi mi poté, co Zidane vstřelil první branku finále, řekl, abych jej bránil osobně. On se na mě po třetím ostrém souboji otočil a řekl, že mi po zápase dá svůj dres. Já mu na to odpověděl, že bych si raději vzal jeho sestru,“ doplňuje s tím, že ničeho nelituje. Sám Zidane naopak na zákrok nerad vzpomíná. „Věřte mi, že nejsem vůbec hrdý na to, co jsem tenkrát udělal. Čas bohužel nejde vrátit a z této kolosální chyby se stala nedílná součást mého života,“ zakončil jeden z nejlepších fotbalistů všech dob.

Patří Zinedine Zidane mezi nejlepší fotbalisty všech dob?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články