Moment, kdy Alex Ferguson ukázal srdce. Byla to fantazie, vzpomíná bývalý talent

Skotský kouč Alex Ferguson se stal v Manchesteru United bezpochyby legendou a mimo své trenérské kvality několikrát ukázal i srdce. Jak pomohl jedné z mladých nadějí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na lavičce Manchesteru United strávil rekordních sedmadvacet ročníků a stal se legendou. Skotský stratég Alex Ferguson, který se pyšní i šlechtickým titulem Sir, na přelomu tisíciletí doslova definoval tehdejší ostrovní fotbal. Na Old Trafford oslavil třináct mistrovských titulů, pět vítězství v FA Cupu, čtyři v ligovém poháru a dva triumfy v Lize mistrů. Není proto divu, že na důrazného kouče dodnes fanoušci rudých ďáblů s láskou vzpomínají.

Dnes jednaosmdesátiletý stratég byl řadě hráčů druhým otcem a často ukazoval i své mimofotbalové srdce. Právě na něj vzpomíná také někdejší talent akademie Manchesteru United Phil Marsh. Rychlonohý střelec patřil k velkým nadějím svého klubu, přesto jej v sedmnácti postihla velká rána. V lednu 2004 totiž při návratu po boku svého staršího kamaráda z tréninku ošklivě havaroval.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Projeli jsme zatáčkou a auto dostalo velký smyk. Pamatuju si jen to, že naproti nám jelo auto. Zavřel jsem oči a během chvíle jsem omdlel,“ vzpomíná pro server Planet Football. „Další záblesk, který si pamatuju je moment, kdy se mi snaží pomoci záchranáři. Pak jen vzpomínám na chvíli, kdy jsem letěl do nemocnice a viděl jsem svůj odraz v zrcadle. Byl jsem celý od krve a skla a visely mi uši,“ vybavuje si nepříjemný moment.

Byl opravdu fantastický, vzpomíná na Fergusona

Ač čeká situace vypadala velmi vážně, Marsh nakonec vyváznul bez ohrožení života. Přesto jej čekala dlouhá rekonvalescence po zlomenině nohy a kostí v horní části zad. Podporu mu posléze vyjádřili jak spoluhráči, tak celý klub. V nemocnici jej mimo kapitána prvního týmu Roye Keana navštívil také právě Sir Alex Ferguson. „Zastavil se, aby si se mnou promluvil a dal si něco k pití. Byl opravdu fantastický,“ pokračuje Marsh.

iZdroj fotografie: FC United of Manchester

Nakonec mi nabídnul prodloužení mé smlouvy o další rok. Nemusel, ale zkrátka mi chtěl dopřát to nejlepší zacházení a rychlé zotavení,“ dodává Marsh, který Fergusonovi jeho laskavost nikdy nezapomněl. Necelé dva roky po nehodě se nadějný útočník dostal do své původní formy a poprvé nastoupil i za první tým. V ligovém poháru zasáhl do zápasu proti Crewe Alexandria, v němž jeho celek zvítězil 2:1.

Nečekal jsem to,“ dodává nadšeně dnes šestatřicetiletý útočník. Ač pro něj šlo o poslední start v dresu Manchesteru United, na svou premiéru a návštěvu věhlasného kouče nezapomene. Marsh posléze prošel Blackoolem, Salfordem City, Stalybridgem Celtic, Guiseleyem a dalšími celky z nižších anglických lig. V současné době obléká dres Pilkingtonu,

Jak vzpomínáte na Sira Alexe Fergusona?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články