Překvapení francouzské legendy: Mistr světa po konci kariéry pracuje v neobvyklém oboru

Ač je jeho jméno v tuzemských končinách velkou neznámou, ve Francii stále vyvolává emoce. Čím se dnes živí jeden z bývalých světových šampionů?

i Zdroj fotografie: FFF
                   

Jméno francouzského kanonýra Stephane Guivarc’h si v tuzemsku vybavuje málokdo. Technicky zdatný kanonýr přesto patří k nejlepším střelcům Ligue 1 a v zemi galského kohouta je stále velkou legendou. Dnes dvaapadesátiletý bývalý fotbalista je totiž podepsán pod jednu z největších událostí v historii tamního fotbalu: triumf na domácím světovém šampionátu v roce 1998, kde si zahrál i ve finále.

Tehdy osmadvacetiletý útočník patřil mezi prověřené střelce a byl ve skvělé formě. Celkem nasázel v dresu Guingampu, Auxerre a Rennes 114 branek, z toho 21 jen v ročníku před šampionátem. Druhý ročník v řadě byl nejlepším střelcem Ligue 1 a skvělé výkony jej posunuly až do národního týmu. Ten se připravoval na domácí mistrovství světa a očekávání byla veliká.

iZdroj fotografie: FFF

Guivarc’h po boku Thierryho Henryho, Zinedina Zidana, či Davida Trezegueta zasáhnul do pěti utkání včetně finálového souboje proti Brazílii. Ač tehdy nepatřil v záplavě hvězd mezi oblíbence fanoušků, po velkém triumfu se zařadil mezi legendy. Obdržel nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád čestné legie, a jako člena vítězného mužstva jej z Francie vykoupil anglický Newcastle United.

Po mistrovství světa za reprezentaci jen jednou

Vzhledem k vysokému věku vydržel však Francouz na fotbalové scéně jen čtyři další ročníky. Po nevydařeném půlroce v Newcastlu zamířil ke skotským Rangers, pak se vrátil do Auxerre a Guinagampu. Jeho forma postupně uvadala a za reprezentaci odehrál po šampionátu pouze jedno další utkání. Ve dvaatřiceti letech se proto ukončit profesionální kariéru a zvažoval, co s životem po fotbale. Nakonec se rozhodl pro nečekanou dráhu.

Stalo se to celé zcela přirozeně,“ uvedl pro britské The Times. „Moje matka zemřela a otec zůstal sám. Patřil ke generaci, která si sama příliš věcí nedělala: zařizoval jsem proto vaření a různé papírování. Proto jsem se k němu raději nastěhoval. Jednou k nám do domu dorazil můj kamarád z dětství, aby opravil v domě plynový kotel. Shodou okolností jsme se dostali k tomu, že je šéfem firmy prodávající bazény a zmínil se, že hledá společníka do svého byznysu,“ nastiňuje.

Zákazníci chtějí řešit fotbal, přiznal

Nejprve jsem to bral jen jak legraci, ale posléze jsem o tom přemýšlel. Řekl jsem si proč bych já jako bývalý fotbalista nemohl prodávat bazény. A tak to dělám už dvanáct let,“ dodal s úsměvem mistr světa, kterého stále jeho zákazníci poznávají. Když se poprvé setkám se zákazníkem, který je fanouškem fotbalu, nezřídka strávím půlhodiny povídáním o bazénech a hodinu povídáním o fotbale. Je to příjemné, užívám si to,“ zakončil Guivarc’h, který tak dokázal propojit zdánlivě nepropojitelné světy: bazény a fotbal.

Je pozitivní, když se fotbalisté po konci kariéry věnují běžnému povolání?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články