Mise Zlín skončila aneb Konec Pivarníka v Čechách?

Trenér Roman Pivarník se ve službách prvoligového Zlína příliš neohřál. Přicházel jako náhrada za fanoušky oblíbeného Michala Bílka a už od první chvíle se zdálo, že tato změna nepřinese kýžené ovace. Obavy se nakonec skutečně potvrdili a slovenský kouč po necelém čtvrt roce od týmu „ševců“ odchází, a to s nepříliš lichotivou bilancí. Co stálo za jeho rychlým odchodem a měl vůbec nějakou naději na úspěch?

Pivarník absolutně nezapadl do koncepce klubu

Vedení fotbalového Zlína se rozhodlo před nadstavbovou částí sezóny rozvázat spolupráci s dosavadním trenérem. Mužstvo nyní dočasně povedou asistenti Jan Kameník, David Hubáček a Otakar Novák. Klub o tom informoval fanoušky skrze sociální sítě. Dvaapadesátiletý Pivarník přitom stihl vést tým pouze do jedenácti ligových zápasů. Jenže smutná bilance tvořená osmi prohrami a jen třemi výhrami celku, který by se rád probojoval do pohárové Evropy, skutečně nestačila. Zlín sice ještě může zabojovat skrze prostřední skupiny o Evropu, kde jsou šance hodně vyrovnané, ale očekávala se přeci jen komfortnější pozice.

Pivarníkova mise byla od samého počátku velice složitá. Jeho předchůdce Michala Bílka totiž fanoušci i hráči milovali. Když se rozhodl odejít k reprezentaci Kazachstánu, všichni to nesli velice špatně. Nejspíš každý nástupce by musel o přízeň davů svádět těžký boj, jenže Pivarníkovi navíc nehrály do karet ani vztahy s fotbalisty nebo s některými členy vedení klubu. Hráči se sice snažili plnit trenérovi pokyny, ale nebyli s nimi spokojeni. Když se Pivarník rozhodl kritizovat zastupitele Zlína, že mu přes zimu nepřivedli kvalitní posily, dočkal se komentáře například od sportovního ředitele Zdeňka Grygery, který pronesl:

„Aspoň budeš letos dřív na motorce.“

Špatné zkušenosti s předešlými českými týmy

Pivarník si ještě před Zlínem střihl angažmá v Plzni nebo Brně. Ani u jednoho z celků ovšem příliš dlouhou dobu nevydržel. V Plzni svého času dokonce vedl tabulku, ale předváděná hra bez nápadu mu rozhodně oblibu nevynesla. Proto se musel předčasně pakovat. Podobný scénář se opakoval jak v Brně, tak nyní ve Zlíně. Pivarníkovi se v České republice zkrátka nedaří a těžko říct, jestli o něj ještě nějaký tuzemský klub bude stát.

Jak se Pivarník k odchodu vyjádři

Ze slov, které trenér pronesl na adresu svého brzkého odchodu, lze vyčíst, že jeho vztahy nebyly u týmu nijak pozitivní a nejspíše i to mělo značný vliv na rozhodnutí jej odvolat:

„Je to vše o trojúhelníku hráči – trenér – vedení. Vzhledem ke své smlouvě to nemůžu komentovat. Nemůžu se obhajovat, podle mě je to škoda. Řešil jsem různé věci, snažil jsem se dělat svoji práci, ale dopadlo to takto.“

Foto: stoneforest.ru