Milovaný i kritizovaný. Baníkovský Brazilec Azevedo čeká na 100. start v nejvyšší soutěži

Dyjan Carlos de Azevedo (vpravo). Foto: facebook.com/fcbanik.cz

Oslňující kličky, záchrana, ale i bouřlivý odchod. Osmadvacetiletý Dyjan Carlos de Azevedo patří mezi nejkontroverznější postavy v současném Baníku Ostrava, přesto ho už v úterý může čekat další milník. Po zranění je opět k dispozici trenéru Luboši Kozlovi a jeho stému startu v nejvyšší soutěži na pražské Letné by tak nemělo nic bránit.

Do Baníku se dostal skrze maďarský Honvéd Budapešť a druholigový slovenský Bardejov, kde upoutal pozornost deseti přesnými zásahy v devatenácti utkáních. Téměř o půl roku později už patřil mezi modly ostravských fanoušků.

Azevedo při podpisu smlouvy (zdroj: facebook.com/fcbanik.cz)

Svým premiérovým gólem v modro-bílém dresu totiž v nastavení dokonal legendární obrat na Andrově stadionu, díky kterému přiblížil Ostravu k záchraně v nejvyšší soutěži. A právě Olomouc poslal do zóny sestupu. „Byla to nejkrásnější chvíle, jakou jsem ve fotbale zažil, obrovské emoce,“ smál se tehdy dvaadvacetiletý křídelník.

Druholigový Baník

V záchranářských bojích, které na Bazaly v dalších dvou sezónách čekaly, patřil k důležitým stavebním kamenům a nastupoval pravidelně. Přesto ne vždy panovala s jeho výkony při záchranářských misích spokojenost. Zápasy, ve kterých se prezentoval jako brazilský míčový kouzelník střídaly rozpačité a nevýrazné výkony. A i díky němu pak Baník po 50 letech sestoupil do druhé ligy.

Ta mu však více než sedla. Vinou zranění sice odehrál pod koučem Petrželou jen 17 utkání, v nich se ale rozehrál do excelentní formy, která pokračovala i po postupu do nejvyšší soutěže. Po návratu mezi elitu jako levé křídlo zaznamenal 4 branky a 5 asistencí, což z něj dělalo po Milanu Barošovi a Robertu Hrubém nejproduktivnějšího hráče Slezanů.

Azevedo v dresu Paris FC. (zdroj: leparisien.fr)

Francouzské fiasko

Není proto divu, že přišla nabídka ze zahraničí. Brazilce si vyhlédnul druholigový francouzský klub. „Vlastně od chvíle, kdy se o nabídce z Paris FC dozvěděl, bylo zjevné, že víc než Baník má v hlavě možnost odejít jinam,“ řekl o jeho odchodu výkonný ředitel Michal Bělák. Azevedovi se však ve Francii vůbec nedařilo, nenastupoval a po sezóně se vrátil zpět do Ostravy.

Trenér Pánik mu dal druhou šanci a Azevedo důvěru začal splácet poctivými výkony, zbrzdilo ho však zranění kotníku. Sází na něj však i nový ostravský kouč Luboš Kozel a i díky tomu si tak jeden ze služebně nejstarších Baníkovců může brzy připsat stý start.