Milan Heča je oporou Sparty, vytlačil i mnohem dražšího Florina Nitu

Foto: telekomsport.ro

Když rumunský fotbalový brankář Florin Nita přišel v roce 2018 do Sparty, prakticky okamžitě zaujal pozici jasné klubové jedničky mezi třemi tyčemi. Této výsady se mu dostávalo po dobu dvou sezón a zdálo se, že i v té právě probíhající na něj bude trenér Václav Jílek hodně sázet. Jenže cesta se nakonec ubírá úplně jiným směrem, než bylo původně plánováno. V brance totiž Nitu nahradil osmadvacetiletý Milan Heča, který většinu svého profesního života spojil se Slováckem. Nyní ovšem podává natolik kvalitní výkony, že snad jenom díky němu se Sparta zatím nepropadla do druhé poloviny tabulky české nejvyšší soutěže.

Peníze nejsou všechno, tak pravil fotbalový Bůh

Dnes již dvaatřicetiletý rumunský reprezentant Florin Nita přišel na Letnou v roce 2018 a Sparta za něj tehdy vyplatila Bukurešti více než 50 milionů korun. On jim tuto investici hned od začátku vracel kvalitně odvedenou prací, čemuž možná pomáhal i fakt, že každý měsíc mu na bankovním účtu přistála slušná částka v podobě jednoho milionu korun. Časy se ovšem mění a ani peníze vám místo v základní sestavě nemohou zaručit. Nita začal mít nahnutou pozici ve chvíli, kdy do hry vstoupil do té doby přehlížený Milan Heča.

Osmadvacetiletý rodák z Krumvíře kryl doposud Nitovi záda a na trénincích se trpělivě snažil zaujmout trenéry svou pracovitostí. Ti jeho snahu nakonec vyslyšeli a dali mu šanci nastoupit v devátém ligovém utkání. No a od té doby už se Heča z branky Sparty nehnul ani na minutu! Skromného chlapce z Moravy si Václav Jílek od prvního duelu se Zlínem neustále chválí. Nedávno na jeho adresu pronesl:

„Musím Milanu Hečovi vyseknout opravdu hlubokou poklonu. Podržel nás v těžkých situacích, neměl to vůbec jednoduché. Měl tři velmi náročné zákroky a těmi nás udržel ve hře. Nebýt jeho, zřejmě bychom prohráli.“

Heča je překvapením, které nestojí příliš mnoho

Milan Heča prošel mládežnickými kategoriemi Slovácka a později začal nastupovat také za tamní A tým. Po osmi letech se poprvé přestěhoval do jiného klubu, když jej zlákala pražská Sparta. Ta za něj utratila pouhých deset milionů korun a měsíčně mu ze svého rozpočtu uvolňuje dalších 400 tisíc korun. Rozdíl mezi Hečou a Nitou je tedy opravdu značný.

Pokud bude Heča i nadále pokračovat ve skvělých výkonech, dá se předpokládat, že mu současný plat nebude stačit. Navíc o něj možná projeví zájem i kluby v zahraničí, čemuž by se sám brankář jistě nebránil. Kdo by si tohle ještě před pěti lety pomyslel, co říkáte?

Foto: telekomsport.ro