Mesut Özil rozzuřil Čínu, doplatil na to on i jeho Arsenal

Foto: metro.co.uk

Německý fotbalista ve službách londýnského Arsenalu pořádně zavařil sobě i svému chlebodárci. Jelikož má hvězdný záložník turecké kořeny, na Twitteru se jedním nevybíravým příspěvkem zastal čínské muslimské menšiny. Hovořil o zásadním porušování lidských práv. Východní říše jej proto vymazala z populární hry Pro Evolution Soccer (PES). Nedávný zápas Arsenalu proti Citizens se taktéž dočkal postihu, tamní televize jej totiž nevysílala. Číňané jsou zkrátka na výroky, které poškozují veřejný obraz jejich vlasti, hodně hákliví. Své o tom ví jak fotbalisté klubu Slavia Praha, tak maďarský rychlobruslař Csabu Burján.

Özil opustil sestavu Arsenalu, zatím však jen z pohledu populární hry

Jednatřicetiletý německý záložník s tureckými předky Mesut Özil se poměrně často dostává do sportovních médií po celém světě, která jej titulují jako horkého adepta na odchod z Arsenalu. Sám fotbalista nesčetněkrát vyjádřil touhu změnit působiště, byť své oficiální stanovisko pokaždé změnil. Nyní si „přestup“ vydupal alespoň v rámci populární hry Pro Evolution Soccer na území Číny. Země východu jej totiž vyřadila ze sestavy kanonýrů kvůli nelichotivým výrokům na svou adresu. Firma NetEase, která se pod vydáváním zmíněné hry v Číně podepisuje, napsala:

„Němec Mesut Özil zveřejnil na sociálních sítích extrémní stanovisko proti Číně. Jeho vyjádření bolí čínské fanoušky a narušilo ducha lásky a míru ve sportu. Nerozumíme tomu, neakceptujeme to a neodpouštíme.“

Co tak hrozného Özil vlastně provedl? Kopl si do citlivého místa

Mesut Özil patří mezi sportovce, kteří jsou aktivní v rámci sociálních sítích. Na Instagram a Twitter nedávno vyvěsil příspěvek, kterým Čínu pořádně naštval. Kritizoval totiž pronásledování Muslimů (Ujgurů) ve Východním Turkestánu. Hovořil o pálení posvátného Koránu, zavírání mešit, vraždění duchovních vůdců, převýchově a nucených sňatcích. Problémem ovšem je, že Východní Turkestán je největší čínskou provincií Sin-ťang.

Čínští představitelé vinu zásadně popírají a Özilovi pořádně vyčinili:

„To, že je známý sportovec, mu nedává právo vyjadřovat se k otázkám národních zájmů. Bude to muset vysvětlit. Zároveň jej chceme pozvat, aby se do zmíněné oblasti přijel podívat. Pak snad mnohem lépe rozezná dobré od špatného a nebude zaslepen falešnými zprávami, které kolují světem.“

Na výroky Mesuta Özila doplatil i samotný Arsenal, jehož zápas proti Manchesteru City se v Číně nevysílal. To pro klub představuje obrovské potíže, jelikož Čína představuje pro Premier League nejlukrativnější vysílací trh, z něhož po dobu tří let putuje až 16 miliard korun. Pokud si tedy kanonýři svého hvězdného záložníka doposud hýčkali, nyní se mohou karty velice rychle obrátit. Když jde totiž o peníze, nikdo nezná bratra.

Foto: metro.co.uk