Marián Čišovský oslavil 40 let, boj se zákeřnou nemocí nevzdává

i Foto: cs.wikipedia.org
                   

Vězněm ve vlastním těle. Takto by se dal zřejmě nejlépe popsat zdravotní stav někdejšího slovenského stopera Mariána Čišovského, kterému lékaři v roce 2014 sdělili krutou diagnózu. Stejná nemoc, na kterou zemřel i bývalý český premiér Stanislav Gross, obvykle zabije svého hostitele v období dvou až pěti let. Čišovský je ale velkým bojovníkem, jehož podporují někdejší spoluhráči, přátelé, rodina a samozřejmě také fanoušci. Hlavně díky těmto zásadním faktorům se fotbalista dožil čtyřiceti let, ačkoli měl na základě původních prognóz jen mizivé šance. Připomeňme si proto jeho bohatou sportovní cestu i momenty, kdy začalo jít do tuhého.

Fotbalové začátky Mariana Čišovského

Marián Čišovský se narodil v Humenné ještě za dob Československa. Jako mladík se zamiloval do sportu a imponoval mu zejména fotbal, v němž začal prokazovat určité kvality. Stal se tedy hráčem domácího Chemlonu, kde prošel mládežnickými kategoriemi a později se přesunul do kádru dospělých.

Vytáhlý stoper prošel všemi významnými kluby na slovenské fotbalové scéně. Hrával za Inter Bratislava, MŠK Žilinu či Artmedia Petržalka. Celkem třikrát se stal mistrem tamní nejvyšší soutěže. V roce 2008 si vyzkoušel první zahraniční angažmá, když posílil rumunský Politehnica Timișoara, kde vydržel tři roky. Zásadní zlom v jeho kariéře přišel poté, co jej s nabídkou spolupráce oslovila Viktoria Plzeň.

V Plzni si s týmovými kolegy vypracoval perfektní vztah

Viktoria Plzeň se díky přínosu Pavla Vrby stala jedním z nejlepších celků na české scéně, což ostatně platí dodnes. Marián Čišovský patřil mezi strůjce skvělé éry západočeského fotbalu, zahrál si po boku Pavla Horvátha, Františka Rajtorala, Davida Limberského, Milana Petržely a dalších zlatých hochů. Vyhrál 1. českou fotbalovou ligu, český Superpohár a objevil se také v zápasech Ligy mistrů. V kádru Viktorie působí dodnes. V roce 2014 ale přišla ona krutá rána, která mu otočila život vzhůru nohama.

Lékaři mu totiž diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, na níž zemřel také politik Stanislav Gross. ALS patří mezi nevyléčitelné choroby, které člověka postupně zabíjí. Konkrétně v tomto případě je průměrná doba dožití dva až pět let. Marián Čišovský je ovšem velký bojovník a toto kritické období už zvládl překonat. Tělo mu sice nefunguje, nicméně hlava je v pořádku. Je ovšem otázkou, zda není tento stav vůbec tím nejhorším možným.

Sám Čišovský se prostřednictvím bývalého spoluhráče svěřil:

„I když mi svaly moc dobře nefungují, mám obrovské štěstí. Hlava funguje velmi dobře. Můžu vzpomínat na společně strávené roky.“

Dnes už Marián Čišovský, milující manžel a otec tří dětí, na veřejnosti v podstatě neobjevuje. Jeho stav je velice vážný.

Foto: cs.wikipedia.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články