Kdo koupí Manchester United? Zájem má nejbohatší Brit, klubová ikona, návrhář i technologický gigant

Poté, co Glazerovi ohlásili, že Manchester United je na prodej, objevilo se několik vážných zájemců. Do hry navíc mohou vstoupit i arabští šejkové.

i Zdroj fotografie: Manchester United FC
                   

Po vyhazovu Cristiana Ronalda přišla z Manchesteru další bomba. Rodina Glazerů, která vlastní United uplynulých 17 let, vydala prohlášení, že jsou připraveni klub prodat. V roce 2005 ho koupili za 790 milionů liber, nyní půjde o mnohonásobně vyšší částku. DailyMail odhaduje, že cena půjde přes 5 miliard liber, ale může vyšplhat až k devíti miliardám. Což by dělalo v přepočtu více než 255 miliard korun!

Nakousnuté jablko s biliony v zádech

Nejtěžší váhou mezi zájemci o Manchester United je nyní největší technologická společnost na světě Apple. Americký gigant má roční příjmy téměř 326 miliard liber (cca 9,25 bilionů korun) a odhadované čisté jmění firmy k tomuto měsíci činí 2 biliony liber (více než 56 bilionů korun). Anglický DailyStar přišel s informací, že Apple má zájem o koupi za 5,8 miliardy liber.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rudé ďábly chce koupit i španělský miliardář Amancio Ortega. Zakladatel módního gigantu Zara má podle Forbesu jmění v hodnotě 61,3 miliardy dolarů (cca 1,44 bilionu korun). Devatenáctý nejbohatší muž na světě se v minulosti nikdy nepouštěl do světa sportu, Manchester Evening News ale zjistil, že již mluvil s vedením klubu.

Chelsea neklapla, vyjdou United?

Šéfové Applu ani Ortega ke klubu nemají žádné citové vazby. To by neplatilo u dalšího zájemce. Sir Jim Ratcliffe je celoživotním fanouškem Manchesteru United. Majitel francouzského fotbalového týmu Nice v minulosti veřejně deklaroval zájem vlastnit tým Premier League. Britský miliardář se na jaře také zapojil do přetahované o Chelsea. Jeho nabídka ale byla odmítnuta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V souvislosti s prodejem zaznívá i jméno klubové ikony, David Beckham, který vlastní tým MLS Inter Miami, nemá dostatek prostředků, aby sám koupil Manchester United. Kvůli jeho historii na Old Trafford a vztahu s fanoušky by ale pro případné zájemce byl atraktivním spojencem. The Times připomíná, že Beckhama v minulosti oslovili „různí investoři“, ale rozhovory nikdy nepokročily. Nyní již má být otevřený jednání s potenciálními zájemci o United, než se spojí v rámci nabídky konsorcia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články