Manchester United vkládá důvěru do českých mladíků

Málokdy se stane, že některý ze současných českých fotbalistů nakoukne do neslavnější fotbalové ligy světa. Co je ovšem poměrně povzbudivé, že slavný Manchester United dává prostor českým mladíkům v mládežnických výběrech. Shodou okolností se jedná o samé brankáře, kteří mohou jednou nahradit Davida de Geu a stanout mezi třemi tyčemi hlavního mužstva.

Zdroj fotografie: unitedinfocus.com

Málokdy se stane, že některý ze současných českých fotbalistů nakoukne do neslavnější fotbalové ligy světa. Po odchodu Petra Čecha v podstatě nemáme již žádného zástupce, který by v rámci anglické Premier League nastupoval pravidelně a do toho všeho ještě sklízel chválu na všech frontách. Tomáše Součka do toho samozřejmě nepočítáme, jelikož kvůli pandemii koronaviru zatím neodehrál tolik zápasů, abychom na něj mohli pohlížet jinak. Co je ovšem poměrně povzbudivé, že slavný Manchester United dává prostor českým mladíkům v mládežnických výběrech. Shodou okolností se jedná o samé brankáře, kteří mohou jednou nahradit Davida de Geu a stanout mezi třemi tyčemi hlavního mužstva. O koho konkrétně se jedná?

Radek Vítek

Dosud poslední českou posilou slavného Manchesteru United je teprve šestnáctiletý odchovanec Sigmy Olomouc Radek Vítek a zároveň člen tuzemské fotbalové reprezentace do sedmnácti let. Téměř dva metry vysoký „chlapeček“ se na Old Trafford dostal v průběhu prvního dubnového týdne a údajně by měl pravidelně nastupovat jako brankářská jednička tamní osmnáctky. Na svou šanci mezi elitou si ovšem bude muset počkat do chvíle, kdy v Anglii dojde k uvolnění pravidel týkajících se pandemie koronaviru. To může být za měsíc, ale třeba také za půl roku.

Ondřej Mastný

Rudí ďáblové si v roce 2018 vyhlédli českého mladíka Ondřeje Mastného, jenž tehdy chytal za mládežnické výběry Jihlavy. Přestože měl nyní osmnáctiletý talent skromné cíle a doufal, že v populární hráčské akademii vydrží alespoň po dobu tří let, z Anglie se na jeho adresu snáší jen samá chvála. Pravda, zažil i horší chvíle spojené se zdravím, poměrně dlouhou dobu nemohl na hřiště. Když byl ale v pořádku, vždy odváděl kvalitní práci. Doposud Mastný nastupoval pouze za výběr do osmnácti let. Tam jej po letní pauze nahradí Radek Vítek, což znamená, že se odchovanec Fotbalové školy Třebíč nejspíš posune zase o stupínek blíže svému velkému snu. A my mu to z hloubi duše přejeme.

Matěj Kovář

Zdroj fotografie: unitedinfocus.com

Ačkoli předchozí dva brankáři bezpochyby patří mezi obrovské talenty České republiky v daném oboru, největší naděje jsou vkládány do devatenáctiletého Matěje Kováře. Ten se do Manchesteru United přesunul ze Slovácka už před více než dvěma lety. Za tu dobu stihl nasbírat cenné zkušenosti na trénincích se svými vrstevníky, ale i členy hlavního týmu. S ním dokonce odcestoval na jedno venkovní utkání a usadil se na lavičku vedle ohromných hvězd. Pro někoho nesplnitelný sen, pro druhého krásná realita.

V brance Ďáblů dnes vládne pevnou rukou David de Gea, takže další kroky Kováře povedou pravděpodobně na nějaké hostování. Pokud se mu tam ale povede stejně jako v mládežnických výběrech, není vyloučeno, se svého staršího kolegu v budoucnu nahradí. No nebyla by to krásná sportovní pohádka?