Lischka je po operaci srdce. Vrátí se ještě na trávníky?

i Foto: iDnes.cz
                   

Jednadvacetiletý fotbalový talent David Lischka má za sebou zřejmě nesložitější období svého dosavadního života. Ač se jeho kariéra začala slibně rozvíjet a mnozí mu prorokovali zářivou budoucnost, nakonec se v současné době zatím neví, jestli se na trávníky ještě někdy vrátí. Naděje ovšem díky náročné operaci srdce stále žije. I když umírá poslední.

Smělé plány zastavila krutá diagnóza

Lischka měl za sebou velice úspěšný rok v prvoligovém Jablonci. Zájem o něj projevil nejen trenér národního celku Jaroslav Šilhavý, ale také vedení Sparty Praha, kde údajně k podpisu smlouvy chybělo skutečně jen málo. Za letenský tým dokonce nastoupil i do jednoho přípravného utkání. Stopku mu vystavila důkladná lékařská prohlídka, během níž doktoři odhalili problémy se srdcem.

Mladíkovi se tak začaly dveře k profesionální sportovní kariéře pomalu zavírat. Absolvoval mnoho dalších vyšetření, která všechna říkala to samé – na trávníky se kvůli nedomykavosti srdeční chlopně už nejspíš nevrátíš. Ve chvíli, kdy situace zdánlivě vypadala již naprosto ztracená, se objevil doktor Štěpán Černý z pražské Homolky, který nabídl Lischkovi „operaci o všechno“ a on ji s nadšením přijal. Díky ní ještě stále může doufat v lepší zítřky.

Slova, ze kterých naskakuje husí kůže

Operace srdce je jedním z nejtěžších zákroků vůbec. „Měl jsem rozříznutou celou hruď, doktoři mi museli zlámat a pak znovu drátovat kosti, aby se dostali k srdci,“ svěřil se sám fotbalista. Celých sedm dní poté musel Lischka strávit na nemocničním lůžku. Následně se začal postupně rozhýbávat a v současnosti už se naplno věnuje rehabilitaci.

Ačkoli se všechno zdá být na dobré cestě, tak si fotbalista plně uvědomuje, že ještě zdaleka nemá vyhráno, protože zásadní testy teprve přijdou. Navíc od nikoho nedostal slib, že srdce návrat zvládne. Nicméně je lepší žít s pocitem, že pro svou budoucnost uděláte maximum, jak sám trefné říká. Tímto přístupem si získal veškeré sympatie veřejnosti a stal se inspirací pro všechny z nás, kteří musejí bojovat s nepřízní osudu.

Foto: iDnes.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články