Ligová nadstavba neláká diváky, proč?

Letošní fotbalová sezóna představila nový model, který kromě základní části přináší také nadstavbu, kde mezi sebou změří síly na jedné straně nejlepší týmy ročníku a na straně druhé týmy s nejhoršími výsledky. Při pohledu na onen systém již nejednoho fanouška u televizních obrazovek napadlo, že je snad až příliš složitý. Zdá se ale, že složitost není tím jediným škraloupem na vrubu nového projektu. Podle posledních statistik totiž o zápasy mezi českou elitou není až takový zájem, jaký se očekával. Tribuny až na výjimky zůstávají poloprázdné a mnozí aktéři finálových bojů by se rádi vrátili k původní, osvědčené klasice. Jaké názory rezonují společností?

Kromě Edenu se žádný stadion moc nepředvedl

Když se podíváme na konkrétní čísla z posledního nadstavbového kola, zjistíme, že návštěvnost na stadionech skutečně není příliš oslnivá. Utkání mezi týmy SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň je jedinou světlou stránkou dané problematiky, a to jen proto, že se jednalo o přímý souboj mezi dvěma adepty na zisk titulu. Eden se z většiny podařilo zaplnit, což dokládá návštěva v podobě 18 327 diváků.

Na druhém místě se značným rozdílem skončilo klání Sparty Praha a Slovanu Liberec, které si nenechalo ujít 7 267 fotbalových fanoušků. V ostatních případech už se rozhodně nedá mluvit o zaplněných ochozech, které by hnaly své oblíbené celky k vítězství. Na Jablonec si pro utkání s Baníkem našlo cestu jen 2 887 lidí a pokud se podíváme na papírově nejzajímavější duely ve skupině o Evropu, tak Olomouc se Zlínem přišlo podpořit 4 168 fandů, Mladou Boleslav bojující s Teplicemi potom pouhých 1 688. Co z toho plyne?

Atraktivnost se od prvních momentů nepotvrdila

Ačkoli si organizátoři Fortuna ligy od nového systému slibovali, že přinese obrovský zájem diváků a hlavně vyšší příjmy do pokladen, nakonec zřejmě většina z nich spláče nad výdělkem. Lidé, kteří byli zvyklí pravidelně plnit stadiony, se jednoduše nechtějí zabývat nějakými boji navíc, které představují další zbytečné výdaje a ve většině případů je o konečném umístění stejně rozhodnuto. V době online přenosů O2 TV si raději připlatí za sportovní kanál, než aby své oblíbence podpořili fyzicky.

Situaci určitě nepřispěl ani fakt, že se v poslední době množí špatná rozhodnutí sudích, které se na výsledcích zápasů z velké části podepisují. Ani herní projev unavených fotbalistů není nikterak přesvědčivý, takže až několik akcí se prakticky není na co dívat. Kupříkladu duel mezi Slavii a Plzní přinesl sice čtyři branky, nicméně všechny přišly až v poslední desetiminutovce. U Slavie ještě chvíli zůstaneme, protože k ligové nadstavbě a jejímu významu se vyjádřil také trenér Sešívaných Jindřich Trpišovský, který patří mezi její dlouhodobé odpůrce. Novinářům proto sdělil:

„Lidi jsou možná i fotbalem přesycení, což je znát na návštěvách. Já bych to nechal při starém.“

Zastáváte stejný názor, nebo se vám nový systém soutěže zamlouvá?

Foto: bizbi.ru