Legendární Didier Drogba pomohl ukončit občanskou válku. Stačila mu necelá minuta

Didier Drogba patří mezi legendy Pobřeží slonoviny. Nesmrtelnost si nezískal jen výkony na hřišti. Výrazně přispěl i ke konci občanské války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obávaný útočník Didier Drogba ukončil kariéru jako jeden z historicky nejlepších afrických fotbalistů. Na Pobřeží slonoviny si ho ale nebudou lidé pamatovat jen kvůli jeho výkonům na hřišti. Výraznou měrou také přispěl k ukončení krvavé občanské války. Od té doby již uplynulo téměř 19 let. Tehdy mířili reprezentanti Pobřeží slonoviny k utkání kvalifikace na mistrovství světa do Súdanu.

Penalta ze závěru

Drogba a spol. před sebou měli jasný plán. Pokud Kamerun neporazí Egypt, vítězství v Súdanu je poprvé v historii posune na mistrovství světa. Pobřeží slonoviny, které mělo v týmu i další hvězdy Premier League jako Didier Zokora, Emmanuel Eboue a Kolo Toure, soupeře porazili 3:1. Po vítězství se hráči rychle vrátili do kabiny, aby zjistili, jak dopadl duel Kamerunu. Naděje „slonů“ visela na vlásku. Krátce před koncem utkání za stavu 1:1 odpískal rozhodčí penaltu. Pierre Wome mohl poslat Kamerun na MS, v kritické chvíli ovšem selhal. Skóre se již nezměnilo a Didier Drogba společně se spoluhráči mohli slavit.

Pobřeží slonoviny si v roce 2006 zahrálo poprvé v historii na mistrovství světa.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli v šatně panovala radostná atmosféra, hráči měli naléhavější starosti. V době zápasu se Pobřeží slonoviny zmítalo v krvavé občanské válce, která si vyžádala přibližně 4 000 mrtvých a přes milion uprchlíků. Kapitán národního týmu Cyril Domoraud pozval novináře do šatny a předal mikrofon Didieru Drogbovi. Hráči poté padli na kolena a rukama se chytili kolem ramen.

Odložte zbraně

„Muži a ženy Pobřeží slonoviny ze severu, jihu, středu i západu, dnes jsme dokázali, že všichni obyvatelé mohou koexistovat a hrát společně s jedním cílem: kvalifikovat se na mistrovství světa. Slíbili jsme vám, že oslavy lidi sjednotí. Dnes vás žádáme a prosíme na kolenou: Odpusťte, odpusťte, odpusťte. Jediná africká země s takovým bohatstvím nesmí takto upadnout do války. Odložte prosím všechny zbraně a uspořádejte volby. Všechno bude lepší,“ prohlásil tehdy Didier Drogba.

Didier Drogba odehrál za reprezentaci Pobřeží slonoviny 105 zápasů, ve kterých vstřelil 65 gólů.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Hráči se poté zvedli na nohy a se širokými úsměvy na tvářích začali zpívat: „Chceme se bavit, tak přestaňte střílet ze svých zbraní.“ V době, kdy Didier Drogba v říjnu 2005 promlouval k národu ze stadionu Al-Merrikh, zuřila občanská válka na Pobřeží slonoviny již tři roky. Projev národního hrdiny a postup týmu na mistrovství světa pomohly přesvědčit vládu a opoziční Nové síly, aby uzavřely příměří a obnovily mírové rozhovory. Na začátku roku 2007 pak obě válčící strany podepsaly oficiální mírovou dohodu.

Jaký moment z kariéry Didiera Drogby se vám vybaví jako první?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články