Lavička Barcelony? Stroj na rozdrcení trenérů

Vydržet delší dobu na lavičce Barcelony zvládlo jen pár trenérů. I Pep Guardiola odcházel po čtyřech letech vyčerpaný a vyhořelý. Xavi je další v dlouhé řadě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Být trenérem Barçy je nepříjemný, krutý pocit. Často máte pocit, že vás nerespektují, že si vaší práce neváží, a to strašně vyčerpává vaše duševní zdraví a stav mysli. Jsem velmi pozitivní člověk, ale energie klesá až do bodu, kdy si řeknete, že nemá smysl pokračovat,“ cituje Marca výrok Xaviho, který řekl v sobotu večer, když vysvětloval, proč po sezoně z klubu odejde. Lavička ho zkrátka oslabila do té míry, že si řekl dost. Něco podobného ovšem postihlo hodně předních trenérů Barcelony.

Guardiola, Enrique i Xavi

Mnoho skvělých odborníků opustilo lavičku Barçy, protože se cítili příliš vyhořelí a vyčerpaní. „Potřebuji si odpočinout a odpojit se. Jsem fyzicky i psychicky vyčerpaný,“ uvedl Luis Enrique v roce 2017. „Cítím se prázdný. Jsou to čtyři roky a časem všechno vyčerpává. A já jsem se vyčerpal. Vyprázdnil jsem se a potřebuji se naplnit,“ přiznal Pep Guardiola v dubnu 2012. Nyní je Xavi ve stejné situaci jako trenéři Manchesteru City a PSG. Muži klubu, bývalí hráči, které také rozdrtila pozice trenéra Blaugranas.

Pep Guardiola vydržel na lavičce Barcelony 4 sezony.
iZdroj fotografie: Reuters

Kvůli enormnímu stresu a tlaku vyvíjenému na trenéra není klub schopen vytvořit dlouhodobý projekt. A to ani v případě, že jde o trenéry, kteří dříve za Barcelonu hráli. V posledních desetiletích se Barçe nedaří udržet si trenéry. Xavi zůstane jen něco málo přes dva a půl roku, Koeman ji vedl od srpna 2020 do října 2021, Quique Setién od ledna 2020 do srpna 2020, Valverde od července 2017 do ledna 2020, Luis Enrique od léta 2014 do roku 2017 a Tata Martino zůstal jen jednu sezonu: 2013/14.

Návrat ke Cruyffovi

Nejdéle v novodobé historii vydrželi Pep Guardiola, čtyři sezony, a Frank Rijkaard, pět sezon. Jejich předchůdci ale také nezůstali na lavičce dlouho: Van Gaal, Serra Ferrer, Bobby Robson ani Carles Rexach nevydrželi tak dlouho jako Rijkaard. Chceme-li najít trenéra, který vydržel tlak a nároky spojené s touto pozicí, musíme se vrátit do období Johana Cruyffa. V Barceloně působil od dubna 1991 do dubna 1996: 1863 dní a 284 zápasů.

Sir Alex Ferguson.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Xavi má jasno. „Stalo se to všem trenérům. Je nemožné mít v Barçe Fergusona,“ komentoval po zápase s Villarrealem. Skotský trenér působil v Manchesteru United od sezony 86/87 do sezony 2012/13, kdy se stal ředitelem klubu. Za dobu jeho působení v roli trenéra řídil 1490 zápasů Premier League.

Kdo by měl v létě převzít Barcelonu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články