Kýč, nebo skvělý nápad? Netradiční fotbalové stadiony dělí fanoušky na dva tábory

i Foto: twitter.com
                   

Na světě byste jen těžko hledali dva naprosto stejné fotbalové stadiony. Jejich rozmanitost je to, co na fotbale jako takovém mimo jiné milujeme. Někdy se ovšem i slavným architektům něco skutečně nepovede. Důkazem je hned pětice svatostánků, které na první pohled působí přinejmenším „zvláštně“. Dokonce i ta část veřejnosti, která má ráda netradiční vizuály, se nad jejich tvary a motivy mnohdy zarazí. Znáte je všechny?

Záchodové prkénko v Tottenhamu

Tottenham Spurs je jedním z nejtradičnějších fotbalových klubů v Anglii. Letos obsadil čtvrtou příčku v rámci Premiere League a probojoval se až do finále Ligy mistrů, kde nakonec nestačil na konkurenční Liverpool, který má za sebou sezónu z říše snů. Vtipálkové na internetu se po finálové prohře Kohoutů neubránili posměškům, že jejich naděje byly jakoby „spláchnuty do záchodu“. Když se totiž podíváte na tamní stadion z leteckého pohledu, jistě vám připomene záchodové prkénko. Byl to záměr? Nemyslíme si.

Vlakové nádraží v Čierném Balogu

Slovenské stadiony sice nepatří mezi ty nejnavštěvovanější na světě, ale ten v Čierném Balogu se přeci jen může pyšnit jedním netradičním prvenstvím. Kdo se totiž může pochlubit tím, že během zápasu mu pod tribunami projede parní lokomotiva? Pokud se domácímu celku nedaří, je to skvělý způsob, jak se dostat domů ještě před večeří.

Bitevní pevnost v Al Shamal

Při pohledu na fotbalový svatostánek v Al Shamal na vás doslova dýchne historie. Není to však proto, že by byl stadion zastaralý. Jeho architekti se nechali inspirovat bitevní pevností či hradem, takže během návštěvy máte pocit, že jste se vrátili o několik století nazpátek. Rčení, že stadion je v podstatě taková „nedobytná pevnost“, v tomto případě vzalo skutečně za své.

Krokodýl v Bursasporu

Turecký Bursaspor se může pyšnit stadionem, který do svých útrob pojme více než 40 000 návštěvníků. Dále vyniká opravdu moderním vybavením, ale také naprosto neotřelým vzhledem. I člověku s minimální fantazií totiž připomene zeleného krokodýla. Stadion ve tvaru vodní šelmy je jedním z nejdiskutovanějších fotbalových míst na světě. Většina fanoušků se ovšem shoduje, že zrovna v tomto případě se jedná o velice vkusné řešení, které nijak přehnaně nebije do očí.

Katarská vagína

Úplně na závěr jsme si nechali stadion, který aktuálně vyrůstá v Kataru a má být jedním z hlavních sídel pro nadcházející mistrovství světa. O jeho design se postarala slavná architektka Zaha Hadidová, která za něj ovšem sklidila všeobecný posměch. Proč? Z ptačího pohledu totiž připomíná ženský pohlavní orgán. Hadidová se proti těmto výrokům několikrát mediálně ohradila, slavnostního otevření se ovšem nedočkala. V roce 2016 totiž zemřela na infarkt.

Foto: twitter.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články