Kúdela je veřejně odsuzován bez jakéhokoliv důkazu, tvrdí šéf Slavie Tvrdík a dodává proč

Zdroj fotografie: Reuters

Uplynuly více než dva týdny a kauza údajně rasistického výroku stopera pražské Slavie Ondřeje Kúdely v utkání na půdě skotského Glasgow Rangers je stále jedním z nejdiskutovanějších témat jak českých, tak britských médií. 

Radost z postupu přehlušila kauza v tuzemsku nevídaná. Údajně rasistický výrok, který měl podle finského záložníka Rangers Glena Kamary pronést český stoper Ondřej Kúdela, rozpoutal vlnu reakci na sociálních sítích i v mediálním prostoru. Šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík se ohradil proti nařčení britských médií, která nazývají Kúdelu rasistou. Podle něj je čtyřiatřicetiletý stoper odsuzován neprávem.

Zdroj fotografie: Reuters

„Probíhající vyšetřování vedená ze strany UEFA i místní policie dosud nepřinesla žádná zjištění. Náš hráč Ondra Kúdela je však již nyní veřejně „odsuzován“ bez jakéhokoliv důkazu; je obětí předsudků a presumpce viny,“ prohlásil Tvrdík v prohlášení na klubovém webu a dodal, že inspektor UEFA v současné době dotyčné incidenty stále prošetřuje.

„Věříme v proces založený na důkazech a právu, přičemž Ondra i náš klub poskytují veškerou potřebnou součinnost příslušným orgánům. Předložili jsme důkazy, které z našeho pohledu Ondru očišťují z nedůvodného nařčení z rasismu,“ dodává a doplňuje, že jakákoli rasová diskriminace je v rozporu s hodnotami klubu. Podle Tvrdíka má celá kauza pouze zakrýt surovou hru skotského celku v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy.

Zdroj fotografie: Depositphotos

„Během samotného zápasu byl náš brankář Ondra Kolář vážně zraněn a utrpěl zlomeninu v oblasti čelní dutiny, přičemž náš lékař ho na místě nesměl vyšetřit ani desítky minut po závěrečném hvizdu. Nemluvě o mnoha dalších závažných faulech proti našim hráčům, z nichž řada zůstala nepotrestána. V prestižní Evropské lize UEFA by se takové zákroky vůbec neměly dít,“ dodal Tvrdík, který je znepokojen postojem skotského klubu k pozápasové potyčce.

V té měl Kamara údajně před zraky jak Stevena Gerrarda, tak delegace UEFA napadnout Ondřeje Kúdelu. „Pokud si někdo klade otázku, co se tehdy stalo, delegace Rangers si přála promluvit s Ondrou, aby objasnila údajnou rasovou urážku. Rozhovor měl proběhnout v tunelu pod patronátem a za přítomnosti delegace UEFA i trenérů obou týmů,“ nastiňuje situaci pro slavia.cz.

Podle Tvrdíka byla celá scenérie nastavena tak, aby k napadení mohlo dojít. „Kamery pokrývající místo setkání ale byly úmyslně zahaleny a pan Kamara poté, bez varování a zjevně bez úmyslu cokoliv si vyříkat, surově napadnul Ondru tak, že ho udeřil do obličeje. Ještě zkoušel pokračovat v boji a pak prchnul do šatny společně,“ zakončuje .