Křetínský otevřeně o plánech ve West Hamu: Musíme zabránit bariérám. Chtěl jsem do klubu kvůli fanouškům

Nový akcionář londýnského West Hamu Daniel Křetínský v otevřeném dopise fanouškům promluvil o dlouhodobých plánech, vzdoru proti superlize a podstatě fotbalu.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Před dvěma týdny získal balík 27 % akcií anglického West Hamu United a spekuluje se, že jeho podíl v klubu by mohl ještě narůstat. Český miliardář a majitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský proto pro britský deník Evening Standard promluvil pro fanoušky londýnského celku o svých plánech v klubu a vyjádřil se také k odporu vůči projektu společné Superligy.

Fanouškovská základna Hammers je jedním z důvodů, proč jsem se chtěl stát součástí klubu,“ přiznal Křetínský, pod kterého patří právě příznivci West Hamu k těm nejvášnivějším a dokážou na svém stadionu vytvořit neuvěřitelnou atmosféru. „Měl jsem možnost to zažít na vlastní kůži – na zápasech Leicester City a Liverpoolu a oba dny byly nezapomenutelné,“ přiznal zkušený businessman.

iZdroj fotografie: Reuters

Celý život fandím Spartě Praha, kde jsem sedmnáct let předsedou. Miluji fotbal a v srdci jsem fanouškem. Jsem opravdu nadšený potenciálem West Hamu a tím, že přicházím na palubu v tak pozitivní době pro klub,“ dodává třetí nejbohatší Čech, podle něhož je základem jeho investice zejména práce s mládeží. „Úspěch vyžaduje, aby se pozornost soustředila stejně na akademii jako na první mužstvo,“ uvádí.

Musíme být součástí sociálních iniciativ, tvrdí

Nedílnou součástí dnešního fotbalu je práce s mladými hráči, stejně jako zapojení do místních komunit a další sociální iniciativy. Schopnost fotbalu ovlivnit lidi ze znevýhodněného nebo obtížného prostředí je jedinečná. Máme povinnost tuto schopnost využít,“ dodává s tím, že jedinečnost fotbalu tkví také v tom, že jej může hrát takřka každý.

iZdroj fotografie: West Ham United FC

K hraní fotbalu toho moc nepotřebujete, a proto má šanci uspět každý. Vzpomínám si na bývalého hráče Sparty Praha, který do střední školy neměl pořádné boty a hrál naboso, přesto si vybudoval kariéru a skvěle za nás hrál v Evropské lize i doma,“ pokračuje. „Vaše národnost nebo ekonomické zázemí se na hřišti nepočítá. Pouze vaše schopnosti, duševní síla, charakter a dřina,“ míní s tím, že tento princip musí být chráněn.

Odpor proti superlize? Inspirativní

Je třeba odolat pokusům o vytváření jakýchkoli forem bariér, jak pro hráče, tak pro týmy, nebo jinak narušující otevřený a demokratický charakter naší hry,“ dodává a chválí ostrovní fanoušky za způsob, jakým se postavili proti vzniku možné superligy největších klubů. „Bylo to inspirativní. Ukázalo se, že nejlepší liga na světě je založena na pochopení skutečné hodnoty fotbalu,“ zakončil.

Zdroj: Evening Standard

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Řidič zíral tupě před sebe, přesto neviděl semafory s červenou. Nehoda byla nevyhnutelná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kuriózní trable světového zbrojního průmyslu. Co vše zbrojařům hatí plány a za co vlády vyhazují peníze?
Události247.cz
Události247.cz
Putin: Západ využívá Ukrajince k jedinému účelu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověký artefakt vyjevil dávnou tajnou zprávu. Objevila se díky staletí starému principu „kouzelného zrcadla“