Krádež desetiletí! Zlatý míč je zbytečná cena: nerozhodují výkony, Messi neměl vyhrát

GLOSA: Argentinský kanonýr Lionel Messi získal již po osmé Zlatý míč. Přesto jeho další triumf ukazuje spíše na úpadek dříve vysoce prestižního ocenění než na cokoli jiného.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zlatý míč. Nejvyšší individuální fotbalové ocenění, které může hráč v průběhu své kariéry získat. Prestižní ocenění, které začal v 50. letech udělovat magazín France Football, je získalo svou vážnost letitým precizním výběrem nejlepších osobností daného ročníku. Vždyť trofej se zlatou soškou míče pozvedl jak Alfredo Di Stéfano, tak Eusébio, Bobby Charlton, Johan Cruijff nebo Zinedine Zidane. Zkrátka ti nejlepší z nejlepších.

Přelomové období nastalo v roce 2008, kdy poprvé cenu získal Cristiano Ronaldo. Nadcházející dekádu se o prestižní trofej přetahoval právě Portugalec s argentinským míčovým kouzelníkem Lionelem Messim a fotbalový svět si mohl užívat jejich rivality. Oba hráči v daném období bořili rekordy a bylo zřejmé, že trofej musí ukořistit jeden z nich. Daná éra však skončila a na obzor se dostaly nové hvězdy: Zlatý míč se však rozhodl sázet na jména.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velké emoce vyvolalo již vítězství Lionela Messiho v roce 2019, kdy o sedm hlasů předstihl obránce Liverpoolu Virgila Van Dijka. Je pravdou, že Argentinec tehdy zářil a dovedl Barcelonu k mistrovskému titulu. Přesto bylo zřejmé, že nejlepším hráčem sezóny byl nezastavitelný Van Dijk. Nizozemec byl nezastavitelný, ztělesňoval defenzivní dokonalost a přispěl k triumfu v Lize mistrů. Nakonec však rozhodlo jméno a fakt, že precizní defenzivu zkrátka řada expertů stále nedokáže docenit tak, jako góly.

Lewandowski udělal, co mohl. Neuspěl.

O to větším překvapením byl Messiho další triumf o dva roky později. Argentinec již zdaleka nebyl tak zářivou hvězdou jako v nejlepších letech své kariéry. Naopak na obzoru byl produktivnější střelec: Robert Lewandowski. Polák měl cenu získat již před rokem, jenže vyhlášení zastavil koronavirus. Kanonýr Bayernu Mnichov přesto vyhrál, co mohl. Přesto nakonec opět slavil Messi, který v ročníku získal španělský pohár a Copa América.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Letos se scénář opakuje, tentokrát s jiným rivalem. A ještě v zářivějších barvách. Messiho Paris Saint-Germain prožilo i přes hvězdnou sestavu tristní sezónu, sám šestatřicetiletý Argentinec přesto předváděl skvělé výkony. Není však pochyb o tom, že francouzská liga v současnosti není nejkvalitnější evropskou soutěží. Fotbalový veterán však dovedl svůj národní tým k triumfu na Mistrovství světa a vzorek sedmi utkání zřejmě rozhodnul.

Rozhodl kult Messiho osobnosti

Smůlu tak má konkurent, který byl skutečně tím nejlepším hráčem ročníku. Erling Haaland svými výkony uchvátil fotbalovou Evropu: v nejlepší lize světa zaznamenal průměr gólu na zápas a jeho rok připomínal bájné časy Ronalda a Messiho v nejlepších letech. Udělal zkrátka vše, co mohl. Triumf v Premier League, FA Cupu ani Lize mistrů však nestačil. Opět rozhodlo jméno a experti si přáli poosmé vidět legendu.

iZdroj fotografie: Manchester City FC

Dříve respektovaná cena tak opět ztratila na své hodnotě. Vyhrávají jména, ne výkony. Stačí porovnat Messiho vítězství před deseti lety a letošní: Sám Argentinec je jen stínem svého původního fotbalového já, kterým uchvacoval davy. Samotná cena se tak stává zbytečnější a zbytečnější: nikdy totiž neměla být korunkou na kultu osobnosti jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob, který se blíží fotbalovému důchodu.

Měl získat letošní Zlatý míč Erling Haaland?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články