Kouč Michal Bílek komentoval postup do další fáze Evropské konferenční ligy. Kdo bude soupeřem Viktorie Plzeň?

Nečekané penaltové drama přineslo odvetné utkání předkola Evropské konferenční ligy mezi Viktorií Plzeň a velšským mužstvem The New Saints. Západočeši však pokutové kopy zvládli a po výsledku 4:1 postupují do další fáze soutěže.

i Zdroj fotografie: Reuters

Přesto se vítězství nerodilo snadno. Velšský celek, který v úvodním utkání nečekaně porazil Viktoriány 4:2, šel již ve 4. minutě do vedení. Zmatku ve vápně Plzně využil útočník Louis Robles a otevřel skóre. Svěřenci Michala Bílka dokázali vyrovnat až ve druhém poločase, kdy se po individuální akci prosadil talent západočeského fotbalu Pavel Bucha. Domácí stupňovali tlak, přesto diváci ve Štruncových sadech na druhou branku čekali až do 85. minuty.

Na centr střídajícího Dominika Janoška si naskočil Tomáš Chorý a nekompromisně zakončil. Vyrovnání v kontextu celého dvojutkání přinesla až rána Jeana Davida Beauguela z první minuty nastavení. Francouzský kanonýr se otočil kolem jednoho z hostujících obránců a technickou ranou poslal Plzeň do prodloužení.

iZdroj fotografie: Reuters

I v něm však pokračoval festival zahozených šancí. Ránu Adriela Ba Louy zablokovala domácí defenziva, Pavel Bucha napálil svou pumelici jen do stojícího obránce hostí. Ve 109. minutě dostal míč za záda brankáře Paula Harrisona Tomáš Chorý, ale jeho branka vinou ofsajdového postavení neplatila. V závěru nastavení se dostal opět do brankové příležitosti Chorý, ale svou hlavičku tentokrát nedokázal usměrnit mezi tři tyče.

Penaltovou loterii hosté z Walesu nezvládli. Obránci Chris Marriott a Leo Smith své pokutové kopy neproměnili, zatímco za Viktorii proměnil svou penaltu jak Beaguel, tak Bucha a Chorý. Rozhodující pokus si vzal na starosti Miroslav Káčer a svou ranou k pravé tyči poslal Západočechy do další fáze Evropské konferenční ligy. Tam se o účast v základní skupině utkají s bulharským CSKA Sofia

Jsem rád, že jsme utkání vyhráli a postupujeme dál, všechno ostatní k tomu je příjemné. Vážím si toho, že lidi přišli, povzbuzovali a hnali nás až do konce. Je důležité, když cítíte podporu fanoušků a ta tady dnes byla, takže jim patří velké dík,“ prohlásil na pozápasové tiskové konferenci kouč Michal Bílek, který nečekaně poprvé střídal již po půlhodině hry.

Udělali jsme to, protože jsme brzy inkasovali po standardce. Chtěli jsme mít na hřišti hráče, kteří umí jeden na jednoho a zároveň jsme tam poslali druhého útočníka. Potřebovali jsme posílit ofenzivu a jsme rádi, že jsme to otočili a postoupili,“ komentoval. „Průběžně jsme na tréninku kopali penalty. Věděl jsem, že dobrých střelců máme hodně. Věřil jsem všem, kteří na ní šli, že je budeme proměňovat. Jsem rád, že to takhle vyšlo. Zároveň nás podržel Aleš Hruška. Byl to skvělý konec,” dodal.

Podle Bílka může být vítězství na penalty a postup povzbuzením do další fáze ročníku. „Říkal jsem klukům, že jsme schopni jim dát góly, a to se vyplnilo. Nebylo to jednoduché, bylo to hodně upracované a vybojované, ale otočili jsme další velmi těžký zápas. Hráči ukázali určitou sílu a věřím, že je to povzbudí do další práce,“ zakončil.

zdroj: fcviktoria.cz, onlajny.com, transfermarkt.com