Konec chybovosti videorozhodčích v Česku? FAČR bude testovat nový systém

Český fotbal by mohl již brzy udělat další krok ke zdokonalení statusu videorozhodčího. FAČR totiž v zimě bude testovat kalibrovanou čáru, která dokáže s nejvyšší pravděpodobností posoudit ofsajdové postavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Déle čtyř roky. Tak dlouhá doba uplynula od prosince roku 2017, kdy se na ligovém utkání pražské Sparty a Mladé Boleslavi poprvé v české profesionální soutěži objevil videorozhodčí. Přesto zůstává otazníkem, zda další nápomocný rozhodčí, který má zabránit hrubým a výrazným chybám skutečně funguje. Na verdikty videorozhodčích si v průběhu podzimu letošního podzimu stěžovalo hned několik výrazných fotbalových osobností.

Jedním z výrazných témat, týkajících se statutu videorozhodčích, je kalibrovaná čára pro přesné posuzování ofsajdů. Po té dlouhodobě volají zástupci klubů i šéf komise rozhodčích Radek Příhoda. „My bychom tu kalibrovanou čáru brali, je to o finančních prostředcích,“ prohlásil v létě letošního roku po nástupu do funkce. „To je pak černobílá věc, jestli je to ofsajd nebo není, to nám to kalibrovaná čára ukáže,“ pokračuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je jako v tenise, kde vám ukáže, jestli máte aut, nikdo o tom pak nemusí diskutovat. Vím, že se bude mluvit o nějakých centimetrech, že to je proti fotbalu, ale usnadní to rozhodování všech,“ doplňoval tehdy s tím, že problémem by byla finanční náročnost. „Co mám informace, počáteční investice do licence na čtyři je kolem čtyřiceti milionů. Potom by byla další licence asi za deset milionů,“ uvedl v létě letošního roku.

Čeští sudí tak s pomocí videorozhodčího na podzim opět posuzovali ofsajdy pouze na základě kamer, které jsou jim k dispozici. Pokud opakované záběry nejsou ve vhodném úhlu nebo dostatečně průkazné rozhodnutí zůstává na hlavním rozhodčím, který celou situaci viděl na hřišti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace se však změnila a FAČR dokázala sehnat přijatelnou nabídku v nižších řádech. „Je to v řádech milionů korun. Uvidíme, jestli to bude kompatibilní s technikou, která je k dispozici. Pokud to bude fungovat, budeme chtít mít kalibrovanou čáru i v soutěžních zápasech co nejdříve. Myslím, že to pomůže fotbalu obecně,“ věří Příhoda, který jedním dechem dodává, že kalibrovaná čára bude nyní testována v utkáních podzimní Tipsport ligy.

Zdroj: FAČR, iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články