Komise rozhodčích: VAR udělal chybu! Slavia neměla kopat v Liberci penaltu, poškozená je i Sparta

Komise rozhodčích vynesla verdikty nad spornými situacemi posledního ligového kola. Mezi poškozenými je podle ní jak Slovan Liberec, tak pražská Sparta.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Poslední ligové kolo přineslo řadu kontroverzních momentů. Mezi poškozenými je podle Komise rozhodčích jak pražská Sparta, která nastoupila proti Hradci Králové, tak Slovan Liberec, jenž se utkal se Slavií. Naopak další sporné momenty byly dle vedení sudích rozsouzeny správně. První situací, k níž se Komise vyjadřovala, bylo udělení červené karty pro hostujícího Lukáše Marečka v zápase Slovácka s Teplicemi.

Ve 25. minutě utkání rozhodčí správně vyloučil hráče hostujícího družstva č. 23 za zmaření zjevné brankové možnosti. Nejdříve došlo ze strany hráče hostujícího družstva k držení a následně ke kopnutí soupeře do paty, což způsobilo jeho pád,“ stojí v prohlášení. Naopak chyby se dopustil v zápase mezi Viktorií Plzeň a Jabloncem rozhodčí Ondřej Berka. Nejprve správně po intervenci VAR odvolal domácí gól, posléze však nesprávně ukázal žlutou kartu Rafiu Durosinmimu.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Ve 43. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR správně neuznal branku domácího družstva. V pokutovém území nejdříve došlo v nepřerušené hře k vzájemnému strkání hráče domácího družstva č. 17 a hráče hostujícího družstva č. 22,“ tvrdí Komise. „Následně hráč domácího družstva č. 17 strčil do soupeře a dopustil se tak přestupku. Nejednalo se o bezohledný zákrok, žlutá karta správně nebyla udělena,“ uvedla k utkání.

Olatunjiho vyloučení? Chyba

Hrubé chyby, která ovlivnila průběh utkání, se pak dopustil rozhodčí Petr Hocek, který vedl utkání mezi Hradcem Králové a pražskou Spartou. Po druhé žluté kartě vyloučil v 19. minutě sparťanského útočníka Victora Olatunjiho. Proti verdiktu protestoval jak trenér Brian Priske, tak realizační tým. Komise rozhodčí jim nyní dala za pravdu. „V 19. minutě utkání rozhodčí nesprávně udělil druhou žlutou a následně červenou kartu hráči hostujícího družstva č. 7,“ stojí v prohlášení.

Podle výkladu šlo pouze o faul bez vážnějšího provinění. „Hráč ve výskoku nejdříve zahrál míč hlavou a následně došlo ke kontaktu se soupeřem. Jednalo se o přestupek, ale nebyl to bezohledný zákrok, žlutá karta neměla být udělena,“ tvrdí Komise s tím, že do celé situace nemohl zasáhnout videorozhodčí. „Pro rozhodčího na hrací ploše to byla složitá situace. VAR v této situaci nemohl intervenovat, protože se jednalo o udělení žluté karty,“ uvedla.

Slavia neměla kopat penaltu, VAR chyboval

Naopak špatné vyhodnocení situace ze strany videorozhodčího Miroslava Zelinky nastalo v zápase mezi Slovanem Liberec a pražskou Slavií. Sešívaným byla přiřknuta sporná penalta, ačkoli o faul nešlo. „Ve 49. minutě utkání rozhodčí na základě chybné intervence VAR nesprávně nařídil pokutový kop za hraní rukou hráče domácího družstva č. 20. Ruka byla v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla a byla zasažena z bezprostřední blízkosti. Jednalo se o hrubou chybu VAR,“ zakončila Komise rozhodčích ve svém komuniké.

Měly by za hrubé ovlivnění utkání padat tresty pro rozhodčí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články