Čistá Slavia šlápla vedle: Neodvolání potrestaného Bílka ničí fotbalovou kulturu

KOMENTÁŘ: Pražská Slavia nadále stojí za svým sportovním ředitelem Jiřím Bílkem. A to i přesto, že byl podle policejních odposlechů v kontaktu s pravou rukou bývalého šéfa fotbalového svazu Romana Berbra Romanem Rogozem, se kterým diskutoval o rozhodčích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistý fotbalový klub. Tímto heslem se v posledních letech řídí pražská Slavia, která se snaží posouvat český fotbal kupředu. Patří také mezi dlouholeté kritiky zákulisních praktik, o kterých se dříve šuškalo jen v kuloárech. Vedení sešívaných v čele s Jaroslavem Tvrdíkem se snaží zdokonalovat tuzemskou ligu jako marketingový produkt. A není divu. Červenobílí totiž v minulých letech investovali do infrastruktury, budování kádru a prezentace svého klubu navenek miliardy korun.

Čilé diskuze s Rogozem

Přesto i oni nyní šlápli vedle. Když se na přelomu roku objevily úryvky z policejního spisu, ve kterém tehdejší šéf třetiligového B-týmu a dnes sportovní ředitel Slavie Jiří Bílek čile diskutuje s funkcionářem Romanem Rogozem o rozhodčích, rozhodla se za svého funkcionáře postavit. Nebylo přitom tajemstvím, že Rogoz je pravou rukou šedé eminence českého fotbalu a bývalého místopředsedy FAČR v jedné osobě Romana Berbra.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Rogoz i Berbr jsou navíc v současnosti obžalováni v kauze ovlivňování výsledků fotbalových utkání a s tím spojené korupce a brzy je čeká soud. Sám Bílek se posléze za své kontakty s kontroverzním zákulisím českého fotbalu omluvil a trval na faktu, že se nedopustil protiprávního jednání. Samotné záznamy odposlechů jsou přesto velmi zarážející.

Nešlo o ojedinělý případ

Hele, on to otáčel blbě na obě dvě strany. Blbě. Ale za mě 70 ku 30 k nim, jo. Nechci tady dělat nic teatrálního, ale chci, aby se dozvěděl, že to je… Že jsem s ním nespokojen,“ uvedl podle iDnes.cz do telefonu Bílek Rogozovi po utkání proti plzeňské rezervě. Rogoz slibuje, že sjedná nápravu. Podle policejních odposlechů navíc zdaleka nešlo o ojedinělý případ, čehož si všimla i Etická komise FAČR a udělila před několika dny Bílkovi desetiměsíční zákaz a pokutu ve výši čtvrt milionu korun. Slavia se však brání a trvá na nedostatečných důkazech ze strany fotbalové asociace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celá situace tak má za následek jediné: Poškozuje obraz českého fotbalu navenek a zároveň kazí snahy sešívaných prezentovat se jako čistý klub. Ač byl Bílek možná jen součástí obrovského kolosu špíny a korupce, jednal v rámci svého nejlepšího přesvědčení, pouze se informoval a je čestným a spořádaným funkcionářem, nelze popřít, že jeho jednání bylo špatné.

A jako takové si bezpochyby trest zaslouží. V opačném případě by se český fotbal nikdy nemohl očistit a obdobné praktiky by mohly dál pokračovat. Postoj Slavie je proto více než zarážející a kalí snahy jejího vedení o změnu v české fotbalové kultuře.

Měla Slavia odvolat Jiřího Bílka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Benzín a nafta zlevňují, má smysl dělat si zásoby na horší časy? Jen při respektování exspirační doby paliva
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy