Třaskavý souboj Messiho a Ronalda o krále generace je u konce. Vítězem je fotbal jako celek

KOMENTÁŘ: Věčný duel, na který má názor téměř každý fotbalový fanoušek. Třaskavý souboj Messiho a Ronalda o nejlepšího fotbalistu generace je však po letošním světovém šampionátu u konce.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Uplynulých patnáct let patřili oba mezi ikony světového fotbalu a překonávaly dosud jen těžko uvěřitelné rekordy. Nechali v závěsu velká jména legend jako Thiery Henry, Zinedine Zidane, Ronaldinho nebo Johan Cruyff. Portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo a argentinský střelec Lionel Messi totiž ukázali úroveň, která překonává i neotřesitelný legendární status všech ostatních.

Konkurovat jim může pouze Pelé spolu s Diegem Maradonou. Vzhledem k taktické vyspělosti a defenzivní poctivosti současného fotbalu je však velkým otazníkem, zda by dokázali Messimu s Ronaldem konkurovat. Rivalita, která započala v květnu 2009 třaskavým finále Ligy mistrů v Římě, však definovala celou generaci fotbalu. A fanoušci viděli něco, na co zdaleka nebyli zvyklí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oba fotbalisté se totiž rok co rok přibližovali průměru co gól, to zápas. Zatímco Argentinec, považovaný za přirozený talent, byl neodstavitelný od míče a téměř neubránitelný ve vápně, Ronaldo předváděl odlišný styl. Driblink, kličky, střely z dálky a výbuchy emocí neodmyslitelně patřily a dodnes patří ke stylu Portugalce, který více než talent ukázal tvrdou práci ve všech směrech.

Messi získal poslední klíčovou trofej

Ultimátním vítězem titulu nejlepší hráč všech dob však může být jen jeden. Výkony na světovém šampionátu se jím stal bezpochyby Lionel Messi. V pětatřiceti letech dokázal překonat celou nastupující generaci hráčů. Svými výkony a individuální kvalitou dotáhl Argentinu k jediné trofeji, která mu scházela. Sedminásobný držitel Zlatého míče nyní dokázal všechno a doslova není možného titulu, který by nevyhrál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak triumf mistra světa zřejmě unikne Cristianu Ronaldovi, který v zimě oslaví osmatřicáté narozeniny. Pravděpodobně se na další šampionát již nepodívá. Portugalec má za sebou náročný rok způsobený poklesem formy, změnou herního stylu Manchesteru United a následným třaskavým koncem v klubu po kontroverzním rozhovoru. Přesto by bylo hloupé hanit jeho fotbalovou kvalitu výkony na sklonku kariéry.

Ronaldo předváděl zejména v dresu Realu Madrid výkony jako z jiného světa. Tučným písmem se podepsal pod řadu titulů a triumfů španělského giganta. Nyní však zůstává druhý na pásce. Vítězem letitého duelu je přesto sport samotný. Fotbal zažil skrze souboj Ronalda s Messim zrod největší individuální sportovní rivality v dějinách, na který byla radost pohledět a který definoval hru jako takovou. Pánové, děkujeme.

Messi nebo Ronaldo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články