Když létají miliardy: Nejdražší fotbalové přestupy všech dob

Zdroj fotografie: visionhaus.co.uk

V profesionálním sportu se točí hříšné peníze a celá řada klubů roztáčí spirálu, kterou nelze z ekonomického hlediska dlouhodobě udržet. I vzhledem k propadu příjmů v období koronavirové pandemie je pravděpodobné, že jednotlivé soutěže zavedou podobně jako hokejová NHL platové stropy, a že postupem času budou regulovány také transfery.

Tito fotbalisté tak své pozice nejdražších hráčů na světě nejspíše udrží velmi dlouho.

Neymar

Nejdražší fotbalista historie se do historických tabulek zapsal již přestupem z brazilského Santos do Barcelony. Tehdy mu bylo jedenadvacet let a Katalánci za něj zaplatili téměř 60 milionů euro. O čtyři roky později si brazilský šikula vydupal rekordní přestup do Paris Saint-Germain, francouzský tým, respektive bohatí katarští šejkové, kteří PSG vlastní, za něj zaplatili 222 milionů euro. Neymar si ve Francii drží skvělou bilanci, blíží se průměru jednoho gólu na ligový zápas.

Zdroj fotografie: bookmaker-ratings.ru

Kylian Mbappé

Také druhý nejdražší hráč historie se stěhoval do bohatého klubu z Paříže. Kylian Mbappé se stal suverénně nejdražším teenagerem všech dob, AS Monako za něj obdrželo úctyhodných 135 milionů euro. Mbappé si podle fanoušků i odborníků vede ještě lépe než Nemar, navíc má ještě celou kariéru před sebou. A ve svých jedenadvaceti letech má také velký potenciál fotbalově růst.

Zdroj fotografie: seopositivo.net

João Félix

Třetí místo může být pro mnoho lidí překvapivé, a to v mnoha ohledech. Asi byste očekávali, že ve Španělsku budou nejvíce utrácet Real Madrid a Barcelona, ale v tomhle přestupu prsty nemají. Portugalský mladíček João Félix vyměnil v roce 2019 dres Benfiky za trikot Atlética Madrid, které za něj vyplatilo odstupné ve výši 126 milionů euro.

Přestupovým bombám ze dnešního článku dýchají na záda:

  • Antoine Griezmann a Philippe Coutinho, za každého z nich dala Barcelona 120 milionů euro
  • Ousmane Dembélé přestoupil do Barcelony za 105 milionů euro, za stejnou částku získal Manchester United také Paula Pogbu