Kdo ve Fortuna lize letos „pálil ostrýma“?

Základní fázi Fortuna ligy máme nenávratně za sebou a poprvé v historii nás čeká nadstavba, kde se spolu skupiny týmů poperou o konečné umístění. Boj o přední příčky byl zajímavý až do konce. O něco méně zajímavým se stalo určení pořadí nejlepších střelců soutěže. Který fotbalista s velkým předstihem překonal všechny ostatní? A kdo se umístil v závěsu za ním?

5. místo – Tomáš Wágner

Karviná sezónu nezačala zrovna nejlépe. Herně ani výsledkově se jí nedařilo. Snad jediný hráč, o kterém by se dalo hovořit v superlativech, byl Tomáš Wágner. S jedenácti brankami se stal nejlepším střelcem klubu a dokázal, že jeho budoucnost patří minimálně do jednoho z předních tuzemských klubů. Viktoria Plzeň určitě musí litovat, že se před nedávnem tohoto střelce zbavila. Pod vedením trenéra Františka Straky se Wágnerovi opravdu daří a pokud se Karviná v nejvyšší lize nakonec zachrání, tak to bude hlavně díky těmto dvěma mužům.

4. místo – Miroslav Stoch

Zkušený záložník ze Slovenska se po příchodu do Slavie napevno usadil v základní sestavě. Svými výkony sešívaným výrazně pomohl ve spanilé pohárové cestě, kterou ukončila až londýnská Chelsea. Ani ve Fortuna lize rozhodně nezahálel, vsítil 12 branek a stal se nejlepším střelcem klubu. Nutno však podotknout, že většinu z nich nasázel během podzimu. I tak je ale devětadvacetiletý fotbalista v kombinaci s devíti gólovými asistencemi druhým nejproduktivnějším hráčem ligy.

3. místo – Martin Doležal

I Jablonec má v našem žebříčku své zastoupení, i když to ještě v zimním přestupovém období vypadalo, že Martin Doležal odejde na hostování do Slavie. On ale zůstal věrný zelenému dresu a i díky tomu se probojoval do první trojice nejpřesnějších kanonýrů, když dokázal proměnit 13 pokusů. Pro osmadvacetiletého útočníka se jednalo o životní sezónu, kterou korunoval hattrickem v posledním utkání základní části proti Baníku.

2. místo – Jean-David Beauguel

Francouzský rodák začal sezónu ve Zlíně, kde během podzimu nasázel ohromných devět branek. V Plzni tehdy funkci hlavního kanonýra zastával Michael Krmenčík, který se ale bohužel ošklivě zranil a proto Viktoria rychle hledala adekvátní náhradu na hrot. To se jí nakonec povedlo, když s velkým očekáváním přivedla právě Beauguela. Ten se převedl dalšími pěti přesnými střelami do sítí soupeřů, celkem tak nasbíral 14 gólů.

1. místo – Nikolaj Komličenko

Útočník Mladé Boleslavi s ruskými kořeny se naprosto vymykal kontrole. Ještě na podzim stihl nasbírat neskutečných 18 branek (loňskému celkovému vítězi stačilo ještě o dvě branky méně) a na jaře přidal dalších šest. Dohromady se tak jeho účet zastavil na 24 gólech a vedení Boleslavi, které talentovaného snajpra získalo v zimě na přestup, bude mít plné ruce práce, aby jej ve svých řadách udrželo ještě alespoň pro jednu sezónu.

Foto: worldfood.me