Kde jsou Češi? Bizarní situace v třetí lize, Znojmo složilo kádr jen z cizinců

Bez české vlaječky na soupisce. Třetiligové Znojmo se rozhodlo složit mužstvo pro nadcházející ročník bez domácích hráčů. Proč zvolilo neobvyklou cestu?

i Zdroj fotografie: 1. SC Znojmo FK
                   

Pohled na soupisku připomíná spíše fotbalové simulátory než skutečný kádr. V dresu třetiligového Znojma hrajícího Moravskoslezskou fotbalovou ligu totiž chybí jediný zástupce české národnosti. Za tradiční klub nastupují hráči z jedenácti zemí včetně Švédska, Venezuely, Srbska, Francie či Finska. Proč se nové vedení moravského klubu, který si před deseti lety zahrál první ligu, rozhodlo k neobvyklému kroku?

Jedením z důvodů je příchod nového majitele. Tím je podnikatel Youssef Abdellaoui, který je sám velkým světoběžníkem. Jeho rodiče se narodili v Maroku, sídla svých firem má ve Finsku a cestuje na kanadský pas. Abdellaoui Znojmo převzal na konci minulého roku, kdy klub trápily finanční potíže. Již tehdy hrála za Jihomoravany řada cizinců vzhledem k finančním problémům a neochotě českých hráčů do klubu přicházet.

iZdroj fotografie: 1. SC Znojmo FK

Abdellaoui po svém příchodu do sportovního vedení klubu obsadil hned tři Portugalce. Jedním z nich je i kouč Luís Filipe Saraiva da Silva, který naposledy vedl mládež Famalicãa. Ten do letní přípravy nezařadil jediného hráče ze znojemské akademie a naplno vsadil na zahraniční cestu. Z klubu navíc odešla šestice českých hráčů a kádr potřeboval nutné posílení. Podle majitele je získání domácích hráčů v krátkém čase téměř nemožné.

Abdellaoui: Jsme na dobré cestě splnit předsevzetí

Ač bychom byli velmi rádi mít v klubu české hráče a stále jim nabízíme možnost uplatnění v našem týmu, najít je bylo v krátkém časovém horizontu náročné až nemožné. Stále však na změnách v kádru pracujeme,“ uvedl pro Znojemský deník s tím, že v létě klub sledoval sedm desítek možných zahraničních posil. „Herní výkon se zlepšuje s každým utkáním, v zápasech máme převahu. Pokud tedy vše půjde tak, jak se nám nyní v přípravných utkáních jeví, jsme na dobré cestě splnit naše předsevzetí,“ doplnil před startem soutěže s odkazem na předsezónní cíl.

iZdroj fotografie: 1. SC Znojmo FK

Tím je pro cizineckou enklávu postup do druhé nejvyšší soutěže. Sám Abdellaoui věří, že nastolená cesta pomůže Znojmu k návratu těsně pod vrchol. A kritika ze strany funkcionářů soupeřů jej neznepokojuje. „Možná to nezvyklé přijde vám, ale fotbal je globální. Vsadili jsme na ty hráče, které máme. Z devadesáti procent jde o Evropany. Namístě je spíš otázka, co pomůže tomuto klubu, aby byl lepší? Měl českého majitele. A kdybychom nezasáhli, tak už tady vinou špatné práce těchto lidí nebyl,“ argumentoval pro iDnes.cz.

Znovuzrozené Znojmo je však zatím od vysněného cíle daleko. Po dvou kolech má dva body za remízy 1:1 s Rosicemi a rezervou Slovácka. Na vedoucí Hlučín a Zlínsko ztrácí již čtyři body.

Měly by české kluby stavět zejména na domácích hráčích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články