Kam zmizel legendární Xavi? Bude se loučit s kariérou

i Foto: slate.com
                   

Když byste se ještě před pár lety zeptali hloučku fotbalových nadšenců, jaké jméno se jim vybaví ve spojitosti s FC Barcelonou, kromě Messiho by jistě mnoho z nich odpovědělo, že Xavi. Legendární fotbalista a rekordman v rámci jednoho z nejslavnějších klubů světa zmizel ze scény a mnozí se možná domnívají, už dávno nepatří mezi aktivní sportovce. On se však roku 2015 přesunul do katarského Al Saddu, kde se mu v letošním ročníku podařilo vystoupat až na vrchol soutěže. A jak se říká, končit se má v nejlepším. Xavi se tohoto rčení rozhodl držet a v posledních dnech oznámil konec své fotbalové kariéry. Co za sebou zanechává a jaké plány má do budoucna?

Nesmazatelně se zapsal do memoárů Barcelony

Xavi Hérnandéz patřil do mládežnických kategorií mezi nejnadějnější fotbalisty Barcelony. Od roku 1998, kdy poprvé nakoukl mezi dospělé, nezměnil působiště až do roku 2015. Ve službách svého srdcového klubu strávil neskutečných sedmnáct let! Za tu dobu si stihl na konto připsat opravdu velké množství osobních i týmových úspěchů.

Za katalánský celek odehrál 767 zápasů, což z něj dělá absolutního klubového rekordmana. S Barcelonou osmkrát vystoupal až na vrchol La Ligy, třikrát ovládl španělský pohár a k tomu přidal čtyři triumfy v Lize mistrů. Takové statistiky by mu mohli všichni fotbalisté světa jen tiše závidět.

Dařilo se mu také ve španělské reprezentaci, kde dlouhá léta patřil k hlavním režisérům hry. Během 113 utkání, do kterých nastoupil, většinou nechyběl v základní sestavě a dvakrát ovládl mistrovství Evropy (2008, 2012). Zlatou medaili získal také na mistrovství světa v roce 2010.

Katarská štace přinesla úžasný závěr

V roce 2015 bylo jasné, že Xavi ve svých letech už nedokáže odvádět ve službách Barcelony tak kvalitní práci, na jakou od něj byli všichni zvyklí. Čas přeci jen nejde zastavit a proto se sedmnáctileté spojení muselo přetnout. On si mohl vybrat jakýkoli španělský klub, zájem o něj stále byl. Jenže Xavi nechtěl být spojován s žádným jiným týmem La Ligy, proto se rozhodl odejít do katarského Al Saddu, kde se momentálně loučí s kariérou ziskem ligového titulu a postupem do asijské Ligy mistrů. Hezčí konec si snad někdejší hvězda nemohla přát. A s jakými plány se devětatřicetiletý sympaťák rozhodl svěřit veřejnosti?

„Chci být po konci kariéry manažerem a přiznávám, že dřív nebo později bych chtěl vést Barcelonu. Musím se spoustu věcí naučit, a to není otázka jednoho, dvou nebo tří měsíců. Abyste mohli trénovat Barcelonu, musíte být velmi dobře vyškoleni, ale trénování Barcelony je můj sen.“

Promění Xavi svůj sen ve skutečnost? To ukáže až čas. Už teď je ovšem jasné, že jeho návrat „domů“ by mnozí fanoušci jistě uvítali.

Foto: slate.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články