Kam se ztratil kdysi slavný Fernando Torres?

Foto: sportsnet.ca

Jeho jméno kdysi patřilo mezi ty nejčastěji skloňované v souvislosti se světovým fotbalem. Prošel si několika vyhlášenými kluby, v nichž ve většině případů zanechal výraznou stopu. Pak se ale stáhl do ústraní a mnoho fanoušků nejoblíbenějšího sportu na světě dnes ani pořádně neví, kde je mu vlastně konec. Fernando José Torres Sanz (zkráceně Fernando Torres) se aktuálně pohybuje ve věkové hranici, která je úměrná průměrnému obchodu do sportovního důchodu. Kam jeho kroky v roce 2018 vedly, jaké úspěchy má v zádech a čemu se věnuje nyní?

Španěl, který svým talentem očaroval svět

Útočník s ikonickou devítkou na dresu začínal s fotbalem v mládežnických kategoriích Atlética Madrid. Odtud si jej v roce 2001 stáhl trenér tamního A-týmu, kde Torres už ve svých devatenácti letech plnil úlohu kapitána. Za šest let působení v Atléticu nastoupil do 214 zápasů a nastřílel parádních 82 branek. Španělská La Liga byla jeho nesporným umem naprosto uchvácena stejně jako většina předních evropských soutěží. Nikoho tedy nepřekvapilo, když se začaly ozývat spekulace, že by měl nadějný rodák z Fuenlabrada odejít do Anglie.

Mezi horkými kandidáty na Torresovo nové působiště patřila zejména Chelsea a Manchester United. On se však rozhodl vydat jinou cestou, tajně odcestoval do Liverpoolu, kde podstoupil zdravotní testy a posléze okamžitě podepsal smlouvu. V Liverpoolu nastupoval pravidelně, spolu se Stevenem Gerardem byli hlavními tvářemi klubu. V první sezóně nastřílel 24 branek, v ročníku druhém jich nastřádal 17.

Po čtyřech letech a celkem 65 gólech odešel do londýnské Chelsea, což mu fanoušci předchozího zaměstnavatele nikdy nezapomněli. Tam byl sice u triumfu v FA Cupu, Lize mistrů či dvou titulů pro nejlepší tým Evropské ligy, nicméně herně se po celé čtyři roky víceméně trápil. Střelecké kopačky jakoby si někde zapomněl, ve 102 zápasech rozvlnil síť pouze dvacetkrát. Krátká anabáze v AC Milán, která měla znovu nastartovat jeho uvadající kariéru, také nevyšla, takže se nakonec vrátil domů do Atlética Madrid. Ani tam už to ovšem nebyl ten starý Torres, kterého celý svět dříve tolik zbožňoval.

Odchod do ústraní po vzoru Davida Villy

Fernando Torres, mistr světa z roku 2010 a dvojnásobný mistr Evropy, už nemínil pokoušet štěstěnu a rozhodl se poslední rok věnovat nepříliš sledované japonské nejvyšší fotbalové soutěži. Posílil průměrný klub Sagan Tosu a jeho prvotní prohlášení byla plná velkých očekávání:

„S mou hrou chci zlepšit úroveň fotbalu v Japonsku. Mým cílem je, aby byl Sagan Tosu významným klubem. Dalším důvodem, proč mohu vrátit klub tam, kde by měly být, je, že vidím, jak velkou důvěru ve mně mají.“

Jak už to tak ale bývá, tak velká slova většinou předchází tvrdý pád. V Torresově případě tomu samozřejmě není jinak. Po jednom roce v Japonsku odehrál jen 27 duelů, v nichž skóroval pouze třikrát. V brzké době bude nejspíš se svěšenou hlavou odcházet zadarmo jako nechtěný hráč, který zklamal na plné čáře. Ve hře je prý jeho přesun do Mexika, nicméně vidina, že by mohl završit kariéru nějak důstojně, se nejspíš definitivně rozplynula.

Foto: sportsnet.ca