Jindřich Trpišovský se zastal videorozhodčích

Slávisté se po derby s městským rivalem mohli právem cítit poškozeni. Podle verdiktu komise rozhodčích jim byly odepřeny dvě penalty, které by výsledek zápasu převážily v jejich prospěch, díky čemuž mohli v čele tabulky odskočit druhé Plzni už o sedm bodů. Na zápas přitom kromě hlavního sudího Karla Hrubeše dohlížel také videoasistent Pavel Franěk. Hráč sešívaných Josef Hušbauer po zápase nešetřil kritikou. Jindřich Trpišovský se na rozdíl od svého svěřence za video ve fotbale postavil. Jak markantní byl kontrast mezi vyjádřením hráče a trenéra?

Jak události komentoval Josef Hušbauer?

Hušbauera bezprostředně po zápase zaplavila vlna negativních emocí, což se samozřejmě promítlo i do jeho následného vyjádření pro novináře:

„Video bych ho zrušil, když vidím, jak funguje. Výsměch fotbalu.“

Reagoval tak na situaci, kdy jej brankář domácích za pomoci faulu zastavil v jasné gólové šanci. Rozhodčí však souboj viděl jinak a místo červené karty Florinovi udělil Hušbauerovi žlutou kartu za simulování. Další penalta měla přijít po zákroku Zahustela na Tomáše Součka. Ani v tomto případě ovšem rozhodčí neposoudil situaci správně. Oba sporné momenty přitom konzultoval s asistentem u videa. Komise rozhodčích nakonec opravdu uznala připomínky v kuloárech jako zcela oprávněné.

Jindřich Trpišovský to neviděl tak černě

Dalším, kdo měl plné právo se cítit ukřivděný, byl trenér Trpišovský. Ten se ovšem od prohlášení svého svěřence distancoval.

„Ve fotbale je to jediná správná cesta. Video prostě musí být. Vidíme to na všech úrovních. Fotbal se tak zrychlil, že sudí nemají šanci spoustu věcí postřehnout. Kdo aspoň jednou zkusil pískat nebo stát s praporkem, tak ví, jak je to těžké.“

Zároveň ale zdůraznil, že je potřeba ujít ještě dlouhou cestu, protože technika, se kterou dnes musejí videorozhodčí pracovat, není ani zdaleka dostačující. Podle jeho názoru by se vedení soutěže mělo zasadit o to, aby měl asistent u videa možnost několika různých pohledů a také zvětšení situací. Jedině tak už totiž nebude docházet k podobným problémům. Trenér dále uvedl, že většina televizních studií pracuje s o třídu lepším vybavením.

Jak dlouho (a často) se video používá?

Do technologie VAR byla českého fotbalu zavedena minulý podzim v 16. kole, kdy mezi sebou bojovala Sparta a Mladá Boleslav. Od té doby se pravidelně objevuje ve dvou až čtyřech utkáních v rámci každého kola. V nadstavbové části se s videem počítá pro každý zápas.

Foto: zbirna.com