Je čas jít, přiznává Tetteh, který je na odchodu ze Sparty. Kam zamíří?

Benjamin Tetteh ve sparťanském dresu. (zdroj: twitter.com/ACSparta_CZ)

V dresu pražské Sparty, Bohemians 1905 a Slovácka nastřádal v české nejvyšší soutěži bezmála stovku startů. Nyní je však třiadvacetiletý útočník Benjamin Tetteh na odchodu. „Byl jsem v Česku čtyři roky a rád bych změnil prostředí. Je čas jít,“ přiznal v rozhovoru pro web 90min. Zájem o rychlonohého střelce mají jak francouzské kluby, tak dánský velkoklub. 

Útočník Sparty má oficiální souhlas hledat si v létě nové angažmá a jeho přáním je právě Francie. „Pokud budu mít příležitost, budu velmi šťasný, kdybych se mohl vyvíjet v Ligue 1. Je to jedna z nejlepších soutěží v Evropě, se skvělými hráči a perfektním prostředím pro můj rozvoj,“ řekl v rozhovoru pro 90min.

Pro Tetteha jsou inspirací i úspěchy ghanských reprezentantů Abedi Pelého nebo bratrů Ayewových, kteří se v dresech francouzských klubů prosadili. „Je mnoho Ghaňanů, kteří dokázali zazářit v Ligue 1. Jsou zdrojem inspirace pro všechny hráče v naší zemi,“ dodává.

Tetteh (vpravo) oslavuje branku spolu s Guélorem Kangou, který taktéž Letnou letos opustil. (zdroj: twitter.com/ACSparta_EN)

Spekuluje se zejména o zájmu prvoligového Nîmes Olympique, který v loňské sezóně jen těšně nesestoupil do nižší soutěže. O Tetteha se dlouhodobě zajímá i Stade de Reims, který podle L’Équipe loni v létě zaslal na Letnou i oficiální nabídku.

Ghanského mládežnického reprezentanta chtěla získat před několika týdny i Kodaň, ta však nakonec upřednostnila nákup polského střelce Kamila Wilczeka, který v minulosti již v Dánsku působil.

Izrael? Vybral jsem si raději Česko

Tetteh zavzpomínal i na své začátky v Evropě, konkrétně na působení v belgickém Standard Liège. „Nebylo pro mě těžké opustit Afriku, protože od svých 16 let jsem hodně cestoval po Evropě, kde jsem trénoval v různých klubech,“ řekl. V belgické lize nasbíral 12 startů, v těžké konkurenci se ale příliš neprosazoval a zamířil na hostování do Uherského Hradiště. „Byl jsem v kontaktu s kluby v Izraeli a ve východní Evropě, nakonec jsem si vybral Česko,“ přiznává.

Tetteh v dresu Slovácka. (zdroj: twitter.com/1FCSlovacko)

Na Slovácku se přiliš neprosadil, přesto putoval opět na hostování do Čech. Po půlročním hostování uplatnili opci Bohemians 1905. V Ďolíčku se však Ghaňan příliš dlouho neohřál a po ročním angažmá zamířil na Letnou. Tam hned v první sezóně zářil a stal se s 8 góly nejlepším střelcem Sparty. V ukončené sezóně ho však trápily zejména nestabilní výkony a po příchodu Libora Kozáka se musel smiřovat s rolí náhradníka.