Jarní fáze Fortuna ligy měla překvapivé lídry

Na podzim se zdálo, že o vítězi tohoto ročníku Fortuna ligy je v podstatě rozhodnuto. SK Slavia Praha na české klubové scéně jasně dominovala a utvořila si pohodlný náskok šestnácti bodů. Do toho navíc působila v evropských pohárech, kde svými výkony rovněž uchvátila. Přes zimu ovšem přišla o své největší opory a Jindřich Trpišovský s touto ztrátou evidentně stále zápolí.

Zdroj fotografie: youtube.com

Na podzim se zdálo, že o vítězi tohoto ročníku Fortuna ligy je v podstatě rozhodnuto. SK Slavia Praha na české klubové scéně jasně dominovala a utvořila si pohodlný náskok šestnácti bodů. Do toho navíc působila v evropských pohárech, kde svými výkony rovněž uchvátila. Přes zimu ovšem přišla o své největší opory a Jindřich Trpišovský s touto ztrátou evidentně stále zápolí. Důkazem za všechny budiž čtyři jarní zápasy a zisk stejného počtu bodů. Ačkoli další duely už kvůli pandemii koronaviru neuvidíme, myslíme si, že některé týmy si od nás na rozdíl od sešívaných zaslouží dodatečnou pochvalu. O koho konkrétně se jedná?

Sigma Olomouc

Celkem sedm bodů během úvodních čtyř jarních zápasů získala podceňovaná Sigma Olomouc, která by se díky tomu řadila na čtvrté místo průběžné tabulky. Jelikož ale tým bojoval s opravdu citelnou ztrátou z podzimní fáze, zakončil sezónu na desáté příčce a unikl tak sestupovým vodám. Bodové rozdíly ve středu tabulky byly naprosto minimální, takže s trochou nadsázky stačily další dvě výhry v kombinaci se zaváháním konkurentů a Sigma se mohla posunout klidně až do první čtveřice.

Slovan Liberec

Ani Slovan Liberec nemohl být s podzimním sběrem bodů v tabulce spokojený. Získal jich pouze 27, což stačilo na průběžné deváté místo. Přes zimu přišli trenéři o dva cenné mladíky Oscara s Petarem Musou, které odkoupila Slavia, takže nic nenasvědčovalo tomu, že jaro bude pro klub příznivější. Opak je ovšem pravdou. Svěřenci Pavla Hoftycha naskočili na vítěznou vlnu a uhráli devět bodů ve třech jarních zápasech. Posunuli se tak na sedmé místo a navíc měli ještě jeden zápas k dobru, jenž mohl s pořadím zamávat ještě mnohem výrazněji.

MFK Karviná

František Straka dovedl Karvinou k záchraně v minulém ročníku, nicméně v tom novém na lavičce prvoligového týmu dlouho nevydržel. Pakoval se jako jeden z prvních koučů. Ani pod novým vedením se fotbalistům nedařilo, na podzim se o nich hovořilo jako o horkých adeptech na sestup. To však na začátku jarní fáze sezóny neplatilo. Po čtyřech úvodních kolech měli svěřenci Juraje Jarábka deset bodů za tři výhry a jednu remízu, všechny skalpy navíc získali na úkor konkurentů ze dna tabulky.

FC Viktoria Plzeň

Zdroj fotografie: cs.wikipedia.org

Po odchodu Pavla Vrby si nikdo nedokázal představit, jak se jeho milované Viktorii povede. Když bylo oznámeno jméno Adriána Guľy, většina západočeských fanoušků se uklidnila a věřila, že změna vedení přinese nový, svěží vítr. K tomu opravdu došlo. Plzeň na jaře zatím neztratila ani jediný bod, skvěle se vyrovnala se ztrátou Krmenčíka a navíc našla nového lídra s tváří mladého Pavla Buchy.