Vzestup a pád Jamese Rodrígueze: Do Realu Madrid šel jako superstar, teď je jeho kariéra v troskách. Kde dnes působí?

Na světovém šampionátu v roce 2014 se navždy zapsal do dějin a vysloužil si astronomický přesun na Santiago Bernabéu. Od té doby ale kariéra Jamese Rodrígueze postupně uvadá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rodák z kolumbijské Cucuty se do Evropy přesunul v pouhých devatenácti letech, kdy jej ulovilo portugalské Porto. Rychlonohý James Rodríguez se postupně dostával pravidelněji do základní sestavy a na konci svého tříletého angažmá už byl největší hvězdou mužstva. Z pozice ofenzivního záložníka zaznamenal 32 branek a 42 asistencí. Nabídky se jen hrnuly. Tu nejvyšší po Manchesteru United učinilo Monako a James zamířil do francouzské Ligue1.

Největší hvězda Kolumbie

Zámožný celek za něj neváhal vysázet na stůl 45 milionů eur (cca 1,1 miliardy korun). James Rodríguez však vysokou cenovku splácel výkony. Stačil rok a okouzlil jak fanoušky, tak francouzská média. Ta jej totiž vyhlásila nejlepším hráčem soutěže. Nebylo tak divu, že si vysloužil i pozvánku na světový šampionát 2014 v Brazílii. Očekávání bylo veliké a umocnilo ho také zranění Radamela Falcaa, po kterém Kolumbijci přišli o svou největší hvězdu. James tak nesl tíhu tahouna za něj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A svou úlohu zvládl bravurně. V pěti zápasech se trefil hned šestkrát a pomohl Kolumbii k historickému úspěchu v podobě účasti ve čtvrtfinále. Svými výkony okouzlil takřka celý fotbalový svět. Vítězná rána Jamese Rodrígueze proti Uruguayi navíc patřila mezi nejhezčí góly roku. Už tehdy se spekulovalo o dalším velkém přestupu, kterému se vítěz Zlaté kopačky nebránil. „Byl by to sen hrát za tým mých snů,“ prohlásil tehdy o zájmu Realu Madrid.

Svět mu ležel u nohou

Respektuju všechny kluby, ale Real Madrid je Real Madrid. Bylo by to splnění všech mých představ, vždycky jsem pro tento klub měl speciální místo ve svém srdci,“ dodal tehdy. Trvalo jen několik týdnů, než se čtvrtý nejnákladnější fotbalový přestup té doby stal skutečností. Posilu za 1,7 miliardy korun přivítalo na Santiago Bernabéu 45 tisíc nadšených fanoušků a celý svět mu bez nadsázky ležel u nohou.

Přesto po prvním roce, kdy si James Rodríguez zvykal na nový celek a předváděl kvalitní výkony, přišel pozvolný pád. Trenér Zinedine Zidane se snažil stavět svou záložní řadu na odlišných typech hráčů, Jamese navíc trápila zranění. V Realu Madrid oslavil dva triumfy v Lize mistrů, zdaleka však nepatřil k výrazným strůjcům úspěchu. Výkony, kterými podtrhl svůj ústup ze slávy, předváděl také na dvouletém hostování v Bayernu Mnichov.

Everton, Katar a Řecko

Šanci na restart dostal před dvěma lety, kdy ho ulovil trenér Carlo Ancelotti do anglického Evertonu. Jenže v Premier League bylo znát, že jeho fotbalové umění zdaleka dosáhlo svého vrcholu. Dvouletá smlouva skončila už po roce a Kolumbijec zamířil do katarského klubu Al-Rayyan. Od loňského léta působí dnes jednatřicetiletý James Rodríguez v řeckém Olympiakosu a je jasné, že na své výkony z dob největší slávy může jen vzpomínat. Přesto si za ně zaslouží respekt.

Vzpomínáte na výkony Jamese Rodrígueze z MS v roce 2014?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články